HABER

10 ülke silah ambargosunu deliyor

Ankara - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gönderilen bir raporda, İran ve Suriye'nin aralarında bulunduğu 10 kadar ülkenin Somali'ye silah gönderilmesini yasaklayan BM ambargosunu ihlal ettikleri belirtildi.

BBC'nin haberine göre, Somali'ye uygulanan silah ambargosunu takip eden BM uzmanların hazırladığı raporda, Somali'nin çoğunda kontrolü ele geçiren Şeriat
Mahkemeleri Birliği ile Tahran ve Şam'ın bağlantısı olduğu savunuldu.

Silah ambargosunu en çok ihlal eden ülkeler olarak Etiyopya ve Eritre'nin adının geçtiği raporda, Eritre İslami muhalefete, Etiyopya ise zor durumdaki hükümete silah desteği sağlamakla suçlandı.

İran, Suriye, Lübnan gibi ülkelerle Şeriat Mahkemeleri Birliği arasındaki ilişkinin ayrıntılandırıldığı raporda, Temmuz ayındaki İsrail-Lübnan savaşı sırasında 720 Somalilinin Hizbullah'ın savaşına yardımcı olmak üzere Lübnan'a gittiği kaydedildi.

Raporda, Suriye'nin Somali'nin başkenti Mogadişu'ya bir uçak dolusu silah gönderdiği, İran'ın da Temmuz-Eylül ayları arasında Somali'ye 3 ayrı silah
sevkıyatında bulunduğu savunuldu.

Gelecek hafta BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınması beklenen raporda adı geçen ülkelerin çoğu ise bu suçlamaları reddetti.Somali, 1991 yılında patlak veren iç savaş yüzünden kaosa sürüklenmiş bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön