11 yaşındaki gelin Malezya'yı ayağı kaldırdı

Malezya'da 41 yaşındaki bir kişinin, 11 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenmesi ülkede öfke yarattı.

11 yaşındaki gelin Malezya'yı ayağı kaldırdı

Olayın basına yansımasının ardından, çocuk hakları savunucuları evlilik yaşının 18'e çekilmesi için çağrıda bulunuyor.

Malezya'da yasal evlilik yaşı 18 olsa da, 16 yaşın altındaki Müslümanlar şeriat mahkemelerinin izniyle evlenebiliyor.

Ancak Malezya hükümeti, söz konusu evliliğe dair bir izin kaydı bulunmadığını ve olayın araştırıldığını açıkladı.

Taylandlı olan çocuğun ailesi, 16 yaşını doldurana kadar ebeveynleriyle kalmasına izin vermesi koşuluyla, evliliğe rıza gösterdiklerini söylüyorlar.

Malezya'da Müslüman erkekler 4 kadınla evlenebiliyor.

Yerel basın, söz konusu kişinin, 2 eşinin ve yaşları 5 ila 18 arasında değişen 6 çocuğunun daha olduğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), evliliğin "şoke edici ve kabul edilemez" olduğu açıklamasını yaptı.

Evlilik töreninden paylaşılan fotoğrafta söz konusu kişi, çocuğun elini tutarken görülüyor.

Ailenin, ülkenin kuzeydoğusundaki Kelantan eylatinde ağaçlardan kauçuk özü toplayarak geçimlerini sağladıkları belirtiliyor.

Malezyalı çocuk hakları savunucuları ise, söz konusu kişinin zengin bir tüccar olduğunu, çocuğun ailesinin ise yoksulluk içinde yaşadığını kaydediyor.

Malezya Kadın, Aile ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı, şeriat mahkemesinin izni olmaması halinde, evliliğin yasa dışı olacağını ve söz konusu kişinin 6 aylık hapis cezasıyla karşı karşıya kalacağını kaydetti.

AFP haber ajansına konuşan hak savunucusu Syed Azmi Alhabshi, "11 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenmek, ancak bir pedofilinin davranışı olabilir" dedi.

Pedofilleri normal insanlardan ayıran özellikler neler?

UNICEF Malezya Temsilcisi Marianne Clark-Hattingh ise, "Şoke edici ve kabul edilemez. UNICEF, hükümete çocuk yaşta evlilikleri yasaklama çağrısı yapıyor" açıklamasını yaptı.

Hak savunucuları, 15 yaşın altındaki yaklaşık 16 bin Malezyalı kız çocuğunun halihazırda evli olduğunu söylüyor.

Geçen yıl ülkede çocuk istismarının cezalandırılmasına yönelik bir tasarı kanunlaştı, ancak çocuk yaşta evlilikler suç kapsamına alınmadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 67 yorum
Ya Turkiyede entel çağdaş Atatürkçü geçinip Tayvana 9 yaşındaki sex köleleriyle birlikte olmaya giden sapıklara ne demeli..sonra da sokaklarda çocuk gelinlere hayır diye døtünü yirt.. yersek
@hinterlandtime İSLAMİYETE GİRDİĞİM ZAMAN ÇIKAMIYORUM.BİR KERE GİRDİM ZOR ÇIKTIM.NİHAYETİNDE ATEİST OLDUM.KUTSAL SANILAN KİTAPLARI BİR AHLAK KİTABI OLARAK AMA HEPSİNİ DEĞİL İÇİNDEN BİRKAÇ MESAJI ALIP GERİSİNİ KALDIRIP ATABİLİRİSİNİZ.GÜNÜMÜZ DÜNYASINA UYGUN YENİ YAZILIM VE UYGULAM GEREKLİDİR.ARAP BEDEVİ UYGULAMALARI REZALET.
@hinterlandtime sen gittiğin içinmi bu kadar net biliyorsun kimin ne olduğunu
@hinterlandtime SANKİ TÜRKİYEDE DURUM ÇOK İYİ.GÜNEYDOĞUDA EŞŞEK KADAR KIL KUYRUK ADAMLAR SURİYELİ ÇOCUKLARA İMAM NİKAHI KIYDIRYOR.
@hinterlandtime entel çağdaşlar çıkmaz sokakta kovalasın seni...
@hinterlandtime Sen hiç Atatürkçü Düşünce Derneklerinde çocuk tecavüz vakasına rastladın mı da Atatürkçülere laf ediyorsun dangalak...
kendin gittin galiba bayagi bilgilisin
Kuran kursu adı altında 41 tane erkek cocuguna tecavüz eden Türkiye'deki dincilere napacaksın.. Meraketme taylanda gidenler de senin kafada insanlar..
@hinterlandtime adam doğru söylüyo bizde yokmu sanki hemde sürüsüyle çocukla evlenen çocukla beraber olan ama ortada adam diye gezen bi sürü var
Onlar gene oraya gidiyor senin hoca takımın Allahı kondıracağım diye Gecelik imam nikahı kıyıyor biliyorsun değilmi. "Bir kereden bir şey olmaz" diyen zihniyetin eserleri Dedcal Münafıkları hatırla istedim.
Peygamber sünnetidir.
@valkyr lütfen peygamber efendimiz(s.a.v.) i bu konuya alet etme. Hem bilseydin böyle konuşmazdın.
@valkyr Kardeşim peygamberlere serbest bu konu ayrıca o zamanın şartları ayrıca o zamanki kız çocuklarının iriliği yüzünden 9 - 13 yaşlarında bir kaç kadınla evlenilmiş olabilir.Bunun neresi yanlış?
@valkyr hz Ayşe evliliği değil mi maalesef, bu konu çok kötü..
@valkyr HZ MUHAMMED ,HZ AİŞE İLE 7 YAŞINDA NİŞANLANMIŞ,9 YAŞINDADA EVLENMİŞTİR.ECDADA BAK HİZAYA GEL
@efrasiyabb MADEM O ZAMANLAR BU TARZ EVLİLİKLER NORMALDİ,AMA ŞİMDİ NORMAL DEĞİL.DEMEKKİ KUTSAL SANILAN KİTAPLAR EVRENSEL VE BU GÜNÜN ŞARTLARINA UYMUYOR.ZATEN İNSAN ÜRÜNÜ OLAN KİTAPLARIN TEKRAR CHECK EDİLMESİ GEREKLİDİR.
Bu adilik ler hep İslam ülkelerinde oluyor
@ali.saydan senin ülken islamla yöneltilmiyorda ne oluyor adamlar evlenmiyor zina edip ya hamile bırakıyor. yada öldürüyor.geri zekalı
@oikde Malezya İslamla yönetiliyor ama, Yemen'de de aynı durum var, olay yönetim şekli değil, şeriatle yönetilen ülkelerde pedofili, oğlan cılık daha yaygın..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler