1.2 milyar insan "güvenilir içme suyu"ndan yoksun

1.2 milyar insan "güvenilir içme suyu"ndan yoksun

ANKARA (ANKA) -"2007 Su Raporu"na göre dünyada, 1.2 milyar insan "güvenilir içme suyu"ndan yoksun yaşıyor. 2.4 milyar insan ise sağlık koşullarına uygun suya erişemiyor. Dünyada kullanılan suyun, yüzde 85'ini nüfusun yüzde 12'si tüketiyor.

Çevre Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan, 2007 Su Raporunda dünyadaki ve Türkiye'deki su durumuna ilişkin tespitlerde bulunuldu. Raporda, "Yerkürede bulunan suyun yüzde 97'si tuzlu su, yüzde 3'lük bölümü ise tatlı su olarak tarif edilen içilebilir veya kullanılabilir sudan oluşuyor. Bu suyun, yüzde 79'u kutuplardaki buz dağlarında, yüzde 20'si derin yeraltı sularında toplanmıştır" denildi.

Rapora göre; dünyada, 1.2 milyar insan "güvenilir içme suyu"ndan yoksun yaşıyor. 2.4 milyar insan sağlık koşullarına uygun suya erişemiyor. Dünyada kullanılan suyun, yüzde 85'ini nüfusun yüzde 12'si tüketiyor.

-TÜRKİYE'DE SULARDA KİRLENME YAŞANIYOR

Türkiye'deki su durumuna da değinilen raporda şu bilgiler yer aldı:

"Türkiye'nin ekonomik olarak kullanılabilen su miktarı, yıllık çekilebilen 12.2 kilometreküp yer altı suyu ve yıllık tüketilen 95 kilometreküp yüzey suyu olmak üzere 107.2 kilometreküptür. Türkiye'de, su kaynaklarından aşırı çekim sonucu sahil kesimlerinde yeraltı su tuzlanması, tarımsal faaliyetlerde kullanılan kimyasallar ile evsel, endüstriyel atıklar nedeniyle kirlenme yaşanıyor"(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler