2 yıl sonra bir ilk!

BDP ile bayramlaşmayan Ak Parti, çözüm süreciyle bu uygulamaya son verdi. BDP’li Aksoy, Başbakan Erdoğan’ın yeni paket için Meclis’in eylülde açılması önerisine destek verdi.

2 yıl sonra bir ilk!

Ak Parti’de, siyasi partilerle yapılan bayramlaşmada, yeni anayasa çalışmaları, demokratikleşme paketi ve çözüm süreci gündemi oluşturdu. Ak Parti’nin, ‘PKK’ya yönelik tutumunu’ gerekçe göstererek 2 yıldır bayramlaşmadığı BDP, bu sene, çözüm sürecinin etkisiyle bayramlaşılan partiler arasında yer aldı. Milliyet'in haberine göre, Ak Parti’nin ev sahipliğindeki bayramlaşmaya sırasıyla CHP, MHP, BDP, SP, BBP, DSP ve DP heyetleri geldi. Ak Parti’de konukları Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı, Kadın Kolları AR-GE Başkanı Feyza Tokaç ve Gençlik Kolları Halkla İlişkiler Başkanı Rıdvan Özdemir kabul etti.

Başkanlık eleştirisi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak yeni anayasa çalışmalarını gündeme getirerek, “Oyunun kuralları neyse baştan konmuş kurallarla devam edilmesi gerekir. Oyunun ortasında yeni bir kural, dayatmalar getirmeden anayasaya yakışır bir şekilde, farkındayız ki 12 Eylül Anayasası bu ülkeye yakışmıyor, ama bunu değiştirmek için oyunun ortasında yeni kurallar koymamalıyız. Yeni kurallar koymazsak bunu başarıya götüreceğimize inanıyoruz” dedi.
Yüzde 10 seçim barajıyla ortak aklı bulmanın zor olacağını savunan Toprak, “Anayasa çalışmaları başlarken belli, kabul edilemeyen, parlamenter sistemi ortadan kaldıracak bir dayatmayı getirip ortaya koyarsak, anayasa yapma sürecinde yaptığımız güzel çalışmaları güzellikle taçlandıramayız” dedi.
Kapusuz ise iktidar partisi olarak başından konulmuş olan uzlaşma komisyonu ilkelerine sonuna kadar bağlı olduklarını vurgulayarak, “Anayasada uzlaşma olacağına göre burada kırmızı çizgi olmamalı. Kırmızı çizgilere değil, uzlaşma metnine ulaşma gayretini ortaya koymalıyız” diye konuştu. Toprak ise “Uzlaşma konusunda ilk andan beri iyi niyetle o masadayız, iyi niyetle de masada olmaya devam edeceğiz” dedi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, ziyarette “Şehit aileleri bir takım uygulamalardan rahatsızlıklarını dile getiriyorlar” diyerek, şehit ailelerinin taleplerini iletti.

‘Bayram hediyesi olsun’
Ak Parti’yi, daha sonra 2 yıldır bayramlaşmadığı BDP’den Ağrı Milletvekili Halil Aksoy başkanlığındaki heyet ziyaret etti. Bu görüşmede de gündem yeni anayasa çalışmalarıydı. Kapusuz, heyete “Önümüzde büyük bir fırsat var; anayasa değişikliği yapıyoruz. Uzlaşmacı tavrın devam etmesi, darbe ürünü anayasaya son verip, sivil, özgürlükçü yeni anayasanın bu millete hediye edilmesi, bayram hediyesi gibi takdim edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
BDP’li Aksoy, bir gazetecinin “Başbakan Erdoğan, demokratikleşme paketi için Meclis’in Eylül’de açılabileceğini söyledi, BDP’nin görüşü nedir?” sorusuna “Barış sürecinin daha hızlı yürüyebilmesi için Meclis tatile girmemeliydi. Bayramdan sonra Meclis olağanüstü toplantıya çağrılacaksa biz bunu destekleriz; Türkiye’nin kaybedecek zamanı yok. Parlamentonun çok hızlı çalışması gerekir” yanıtını verdi.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
cilveleşin bakalım, bunları başımıza getirenlere yazıklar olsun....
Şovmen pislikler...
Asıl şovmeni ve senin tabirinle pisliği ve benim tabirimle de çukurca olanı Chp ve İP bayramlaşması embesil. Yürü de endamını görsün millet,hadi bakııım.
chp lilerin işi zor. iki ateş arasında kaldılar..bdp ve pkk ile geçmişteki yakın ilişkilerini biliyoruz...taksim olaylarında, pkk lılarla aynı çadırlarda yatıp, polise karşı çatıştılar..fransada öldürülen pkk lıların evlerine taziyeye gidildi..h.aygün dağa çıkıp pkk ya konuk oldu.."bizim arkadaşlar, çocuklar"dedi onlar için..uluderenin-berfo ananın cenazelerinde en ön saflar tutuldu..ama barış süreci patlayınca, akp ile bdp yakınlaşınca, muhalefet olarak chp ne diyeceğini pek kestiremiyo..çünkü taraflardan biri eski dost bdp-pkk..kırmak istemez onları tabi..ama ötekide baş düşman akp..
bu iş aynı futbol gibi 2 takım birbirini yer ama olan hep taraftara olur bunlarda birbirine ne kadar laf etse sonuç ortada olan halklara oluyor
neyi çözüyorsunuz ? vekil olabilen kürtlerin vekil olma şanslarını elinden alın bakalım böylece ayrımcılık sona erer ve çözüm olur :)
Kürt'leri gördüğünüzde tansiyonunuz 1.000.000 oluyor
HANİ 30 SENEDİR AÇIKÇA ÇARPIŞAN 1 TANE KÜRT TERÖRİST VAR MI.DELİKANLI OLUN LAN DELİKANLI.YEDİĞİNİZ EKMEĞE İHANET EDENİ ALLAH DA KUL DA CEZASINI VERİR.AMERİKANIN KÖPEKLERİ.ÇIKIN LAN AÇIKÇA MEYDANLARA.2. KURTULUŞ SAVAŞI OLUR TÜRK LER İÇİN.
terörist dediğin pisliklere destek veren onları galeye alan dinleyen de teröristtir. pisliktir. bu millet sabırlıdır. Gerkirse Türkiye Cumhuriyetini yıkar Yepyeni bir Türk Devleti Türk ülkesi kurarız!
tükürdüğünğü yalamak artık akplilerin doğal ahlak yapısı. "teröristlerle kucaklaşanlarla bizim işimiz olmaz" diyen sonrada onlarla her türlü anlaşmaya varan akp şimdide bu kanlı ellerle tokalaşıyor, kutsal bir bayram gününü bu canilere kucak açan varlıklarla kutluyor. varın siz değerlendirin.
Bdp nin kucağına oturmuşlar..Zeka geriliğinden telef olan ilk millet biz olacağız çok komik artık gülmek lazım..Atatürk bir konuda yanıldı Türk milleti zeki değildi aslada olmadı..
PKK' ya olan tutumu yüzünden bayramlaşmıyorlarmış BDP'yle.Peki BDP'nin tavrı değişti mi ? Hayır.O zaman AKP'nin PKK ya olan tavrı değişmiştir.Dikkat edin artık hiç biri Öcalan'a bebek katili,İmralı canisi,terörist başı diyemiyor satılmış medya da böyle koca devletin gururunu iki paralık ettiler.
Bu askeri sisteme şiddetle karşıyım.Yıllarca iktidara her gelen bunu yaptı.Halada yapıyorsunuz.Devletler ordular çekişiyorsunuz.Sonra çekişmelerinize gençleri askerew yolluyor ve ölüme atıyorsunuz piyon gibi.Sizin saçma sapan çekişmelerinize Bu gençler gitmek zorundamı?Siz zenginlerin çocukları erkanların sosyetenin çocukları gitmiyor çoğu!Sizin zihniyetiniz şu zengini yolla bağa.Fakiri burjuvaziyi yolla dağa…ADAM TAM EVLENİYOR YUVA KURUYOR ASKERDE ŞEHİT OLUYOR.EWŞİ AĞLIYOR YAZIK YA.PKK NIN ÖNÜNE FAKİRİN BURJUVAZİNİN ÇOCUĞU YETERİNCE GİTTİ.BİRAZDA ZRENGİNLER ÇIKSIN.ÇOK KIYMETLİ DEĞİLM CANINIZ?
AMA RESİM DE KÜRT BAYRAĞI DA OLMALIYDI.DEĞİL Mİ AKP ADİLERİ.MÜNAFIKLIK YAPMAYIN.DELİKANLI OLUN.AMA SİZ DELİĞİ KALISINIZ TABİKİ.
Verin verin , daha taviz verin .Bakalım en son sizden neyinizi isteyecekler!!!
KARILARINI-KIZLARINI.BUNLAR ONLARIDA VERİRLER.
Eyyy akp akp...Sen kendi halkına kurşun sık, askerini hücreye at, pkk'nın apo'nun karşısında esas duruşa geç, Helal olsun valla, yalnız unutmayın, hani inandığınızı iddia ettiğiniz Allah'a bir gün hesap vereceksiniz...
Menfaat bir olunca Allahı unutmayan Allahsızdır.
Diğer Haberler