200 yıllık tarihi eve doğalgaz tesisatı Meclis'te

ANKARA (ANKA) - CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan iki yüzyıllık tarihi eve doğalgaz tesisatı yapıldığına ilişkin iddiaları Meclis gündemine getirdi. Ateş, söz konusu binanın yasaya aykırı şekilde restore edildiği yönünde de iddialar bulunduğunu söyledi.

CHP'li Ateş, konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan iki yüzyıllık tarihi evin yasalara aykırı şekilde yıkılarak yeniden inşa edildiği iddialarının bulunduğunu ifade eden Ateş, evin kültür ve tabiat varlığı olarak tescilli bulunduğunu hatırlattı. Tarihi eve, restorasyonun ardından doğalgaz tesisatı yapıldığını ifade eden Ateş, Bakan Günay'a şu soruları yönelitti:

"Söz konusu yer Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca tescilli bir yapı mıdır?Söz konusu yapının yıkılmadan önce röleve ve restorasyon projeleri hazırlanmış mıdır?Bu binaya doğalgaz tesisatsı yapılmış mıdır? Böyle bir tesisatın yapılması mevzuata uygun mudur?Yasaya aykırı olarak restore edildiği ileri sürülen bir binanın; Kültür ve Turizm Bakanı ve Ankara Valisi tarafından açılışının yapılmasını doğru mudur? Bu durum yasa dışı uygulama yapanlara cesaret vermez mi?"