HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

28 milyar maaşlı başkan

SAKARYA (İHA) - Sakarya 1. Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın Adapazarı'nda 3 dönem Oda Başkanlığı yapan İbrahim Böcek'in 4. kez seçilmesinde yasal engel olmayacağı yönündeki mahkeme kararı, başkanlar için umut oldu.

Türkiye genelinde uzun yıllar oda başkanlığı yapan çok sayıda oda başkanına yeniden seçilme şansı getiren Sakarya 1. Merkez İlçe Seçim Kurulu'nun kararı, 14 yıldır Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı olan ve yaklaşık 28 milyar lira maaş alan Derviş Günday ile birlikte, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından örnek teşkil etmesi amacıyla 81 ilin odalarına gönderildi.

41 yıldan bu yana yürürlükte olan 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarları Kanunu'nu yürürlükten kaldıran 5362 Sayılı yasa, geçen ay Meclis'te kabul edildi. Tartışmalı oturumlar sonunda Meclis'ten geçen yeni yasa ile esnaf oda, birlik, federasyon ve konfederasyonların yöneticilerinin iki dönem üst üste seçildikten sonra üçüncü kez seçimlerde aday olamalarına kısıtlama getirdi. Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu, "astronomik ücretlere" son vermek için federasyon başkanlarının maaşlarının asgari ücretin 7 katından, konfederasyon başkanlarının maaşlarının ise asgari ücretin 10 katından fazla olamayacağını da hükme bağladı.

Yasaya göre, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının yöneticilerinin yurt içi harcirahları asgari ücretin 5'te birinden (yaklaşık 75 YTL), yurtdışı harcirahları ise en yüksek devlet memuruna ödenen (yaklaşık 130 dolar) günlük harcirahtan fazla olamayacak. 28 milyar lira maaş alan ve 14 yıldır Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı olan Derviş Günday için çıkartıldığı söylenen yasanın iptal edilmesi için Günday, CHP nezdinde girişimlerde bulunurken, Sakarya 1. Merkez İlçe Seçim Kurulunun verdiği bir karar ile de umutlandı.

KARAR, SEÇİMLERE YAPILAN İTİRAZ ÜZERİNE VERİLDİ Sakarya 1. Merkez İlçe Seçim kurulu bu kararını 25 Temmuz 2005 tarihinde Adapazarı Metal iş Sendikası Madeni Sanatkarları Odası başkanlığı seçimlerine yapılan itiraz üzerine verdi. 3 dönem oda başkanlığı yapan İbrahim Böcek'in 4. kez oda başkanlığına seçilmesine diğer Aday Ferruh Erdin yeni çıkan yasayı göstererek itirazda bulundu. İtirazı inceleyen Seçim Kurulu Başkanı Hakim Ali Altınkaya, Esnaf ve Sanatkarları Birliği Meslek Kuruluşları Kanununun 7 Haziran 2005 tarihinde kabul edilerek 21 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren "Başkanlık ve Genel Başkanlık görevine üst üste iki dönem bir seçim dönemi geçmedikçe tekrar seçilemez" hükmünün, kanunun yürürlüğe girdikten sonra uygulanması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Seçim Kurulu Başkanı Hakim Altınkaya, kararında kanunun geriye dönük işlemesinin söz konusu olamayacağını belirtti. Sakarya İl Seçim Kurulu da yapılan itiraz sonrasında Merkez ilçe Seçim Kuruluyla aynı görüşü bildirdi.

Başkan Aygül Engür, üyeler hakim Huriye Gülen ile Burhanettin Esenkar'dan oluşan İl Seçim kurulu da 26 Temmuz 2005 tarihinde verdiği kararda, hükümetin çıkarttığı 5362 sayılı kanunun geriye doğru işlemeyeceği yönünde karar vererek, Adapazarı Metal iş Sendikası ve Madeni Sanatlar Odası Başkanı İbrahim Böcek'in 4. kez başkan seçilmesinin hukuka aykırı olmadığını kaydetti.

Sakarya'da Merkez ilçe ve İl Seçim Kurulunun verdiği örnek kararı Sakarya Esnaf Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan örnek dava olması nedeniyle TESK Başkanı Derviş Günday başta olmak üzere 81 il Esnaf Odaları Birliği'ne gönderdi. Mahkemenin bu kararı yeniden seçilememe endişesi taşıyan TESK Başkanı Derviş Günday için de umut oldu.

ALİŞAN: "YENİ YASANIN GERİYE DÖNÜK ÇALIŞMAYACAĞI AÇIKTIR" SESOB Başkanı Hasan Alişan, seçim kurulunun verdiği kararı yerinde bulurken, hükümetin küçük esnaflara yönelik bir karar çıkartmasının siyasi etikle bağdaşmayacağını söyledi. Başkan Alişan, "Yeni yasanın geriye dönük çalışmayacağı açıktır. Bundan sonra 2 dönem üst üste başkanlık yapan oda başkanlarının bundan sonra bir dönem geçmeden başkan olamayacağı şeklindedir. Yeni kanun tek dereceli başkanlık sistemidir. Çıkarılan kanunun geriye dönük tartışılması bizi düşündürmektedir. Küçük esnaf ve sanatkarı hiçe sayan 3. sınıf bir toplum izlenimi veren bu yasa hukuka aykırıdır. Arkadaşlarımızın seçilme hakkı vardır. Bir usulsüzlük varsa bağlı olduğumuz Sanayi ve Ticaret Bakanlığı gereğini yapar. Her zaman denetime açığız. Borsaya ayrı, küçük esnafa ayrı bir karar çıkarılması siyasi etikle bağdaşmıyor. Biz yargının verdiği karara sonuna kadar saygılıyız. Yasanın geriye dönük çalışıp çalışmayacağı şeklindeki beyanatları çelişkili buluyoruz" dedi.

Sakarya 1. Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının verdiği kararla Adapazarı'nda 4. dönem Oda Başkanlığı koltuğuna oturan İbrahim Böcek ise, başkan olmaktan memnun. Başkan Böcek, "Odamızda bir takım huzursuzluklar olduğu için olağanüstü kongreye gittik. Rakibimiz vardı. 34'e 22 oy alarak yeniden başkan olduk. Rakibimiz başkanlığımıza itiraz etti. Seçim kurulu yapılan itirazı reddederek yeni yasaya göre yeniden başkan olduk. Bu kararın çıkması tesadüf oldu. Bilerek lades olmadı. Başarılı olan, dürüst olan, hakkıyla seçim alan bu işi yapsın" şeklinde konuştu.

SAKARYA 1. MERKEZ SEÇİM KURULU'NUN KARARI Sakarya 1. Merkez Seçim Kurulu'nun TESK Başkanı Derviş Günday başta olmak üzere 3 dönem oda başkanlığı yapan oda başkanlarını yakından ilgilendiren kararı ise şöyle:
"Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Meslek Kuruluşları kanunu 7 Haziran 2005 tarihinde kabul edilip 21 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu kanunun 54. 'Başkanlık ve Genel Başkanlık görevini üst üste iki dönem yapanlar bir seçim dönemi geçmedikçe tekrar başkan seçilemezler' hükmü mevcuttur. Kanunun 54. maddesindeki bu sınırlama ancak bu kanunun yürürlüğe girmesinden sonra üst üste iki dönem seçilen kişiler hakkında uygulanabilir. 5362 sayılı yasanın temel ve geçici hükümlerinde 54. maddedeki sınırlamanın 507 sayılı yasanın yürürlükte olduğu zamanda görevde bulunan başkanlar hakkında uygulanacağına dair bir açıklık ya da emderici kural yoktur. Kanunlar kural olarak geçmişe yürümezler. Bir kanunun hükümleri yürürlük zamanındaki iş ve işlemler hakkında uygulanabilir. Hukukun bu genel prensibi açısından olay değerlendirildiğinde 23 Temmuz 2005 tarihinde yapılan seçimde başkan olarak seçilen İbrahim Böcek'in kanunun yürürlük tarihinden itibaren yapılacak iki seçimde üst üste başkan olarak görev alabileceği olağan ve olağanüstü seçim şartı aranmaksızın bu şekilde iki dönem üst üste seçilen bir başkanın bir seçim dönemi geçmeden yeniden aday olamayacağı, dolayısıyla kanunun yürürlüğünden sonraki bu ilk seçimde ve bundan sonraki seçimde aday olmasında ve başkan olarak seçilmesinde kanuna aykırılık bulunmadığı anlaşılmaktadır."

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler