HABER

3 sınavda daha sızma ihtimali var!

KPSS’de soruların sızdırıldığı iddiaları için yürütülen soruşturma kapsamında, ÖSYM’de çalışma yapan bilişim uzmanı polisler, kurumun bilgisayarlarına el koydu.

Bilgisayarlarda başka sınavların sorularıyla karşılaşan polisler, ÖSYM’yi, “Bunların da sızma ihtimali var?” diye uyardı. Bu gelişme üzerine, eylülde yapılacak TUS ve KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavı ile ekimdeki Üniversitelerarası Yabancı Dil (ÜDS) sınavlarının sorularının yeniden hazırlanması gündeme geldi.

ÖSYM’de polis bilgisayarlar üzerindeki incelemelerini dün de sürdürürken, sınav sorularının bulunduğu bilgisayarlarda, eylül ve ekim aylarında yapılması planlanan Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Önlisans Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ve Üniversitelerarası Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) sorularının ham halinin bulunması yeni şüpheleri ortaya çıkardı.

ÖSYM’nin söz konusu 3 sınavın sorularını yeniden hazırlama kararı alması halinde, sınavların ileri bir tarihe ertelenmesinin gündeme gelebileceği belirtildi.

YAKLAŞIK 2 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

KPSS’de soruların sızdırıldığı iddiaları için, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu, YÖK Denetleme Kurulu, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve TÜBİTAK ortak çalışma yürütüyor. Bu kapsamda ÖSYM’de 3 gündür mesai yapan bilişim uzmanı polisler, kurumun sınavlar biriminde bulunan bilgisayarlara el koydu. Bilgisayarların içinden KPSS sorularının ham ve tamamlanmış halini inceleyen aynı zamanda bilgisayarlara yapılan giriş-çıkışları ve mail gönderimlerini inceleme altına alan polisler, aynı bilgisayarlarda başka sınavların sorularıyla da karşılaştı. Polisler, ÖSYM’yi, “Aynı bilgisayarlarda başka sınavlar için hazırlanan sorular da bulunuyor. Bunların da sızma ihtimali var” diye uyardı. Bunun ardından, 18 Eylül’deki TUS, 26 Eylül’deki KPSS Ortaöğretim/Önlisans ve 3 Ekim’deki Üniversiteler Arası Yabancı Dil Sınavı’nın (ÜDS) sorularının yeniden hazırlanması gündeme geldi. Soruşturma çerçevesinde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın bilgisayarı da incelemeye alındı. Yarımağan ise soruşturma tamamlanana kadar basına bilgi vermek istemiyor. ÖSYM Başkanı Yarımağan soruşturma tamamlandığında emekliliğini isteyeceğini açıklamıştı.

YÖK ÜYELERİ: "KPSS iptal edilsin"

YÖK üyelerinin bir bölümü, Başkan Yusuf Ziya Özcan’a “sınav iptal edilsin” yönünde görüş bildiriyor. Sürecin kurumların güvenilirliğini telafisi güç şekilde yıprattığını anlatan üyelerin, “Savcılık soruşturmasını sürdürsün, köstebek kurum içindeyse bulunsun. Ayrı bir ekiple acilen yeni bir sınav yapılsın” dediği öğrenildi.

‘KPSS’Yİ BAKANLIK YAPSIN’ ÖNERİSİ

Tartışmalar sürerken, ÖSYM’nin yapısının değiştirilmesi yönünde bazı görüşler ortaya atıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamalarıyla ilgili ÖSYM tarafından yapılan KPSS yerine bakanlığın yeni bir sınav yapma önerisi değerlendirilmeye alındı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön