HABER

30 Kasım İstanbul'da üniversiteler tatil mi? 30 Kasım'da okullar tatil mi olacak?

İstanbul'da 29 Kasım'da fırtına etkili oldu. Fırtına nedeniyle İstanbul'un çeşitli bölgelerinde günlük hayat sekteye uğradı. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, fırtına nedeniyle eğitime 30 Kasım'da bir günlük ara verildiği duyuruldu. Peki 30 Kasım İstanbul'da üniversiteler de tatil olacak mı? İşte merak edilenler...

30 Kasım İstanbul'da üniversiteler tatil mi? 30 Kasım'da okullar tatil mi olacak?

Marmara Bölgesi, Ege ve Karadeniz'de etkili olan lodos ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya fırtına nedeniyle trafik seyir ve can güvenliğini sağlamak için 29 Kasım 23.00'dan itibaren 30 Kasım 18.00'a kadar motokuryelik yapılmayacağını, motosiklet ve elektrikli scooter’ların kullanılmayacağını açıklamıştı. Öte yandan eğitime de 1 günlük ara verildi. Peki 30 Kasım İstanbul'da üniversiteler de tatil olacak mı?

30 KASIM İSTANBUL'DA ÜNİVERSİTELER DE TATİL OLACAK MI?

AFAD ve Meteoroloji fırtınalı havanın 30 Kasım'da da etkili olacağını açıkladı. Bunun ardından İstanbul Valiliği, eğitime bir günlük ara verildiğini duyurdu. Ayrıca kamuda çalışan engelli ve hamile çalışanlar 30 Kasım'da izinli sayılacak.

İstanbul'da bazı üniversiteler de 30 Kasım'da beklenen fırtına nedeniyle tatil olacak. Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "İstanbul’da hayatı olumsuz etkilemeye devam eden lodos nedeniyle; 30 Kasım 2021 Salı günü yapılması planlanan tüm sınavlar aynı sınav saatleri ve salonlarında 2 Aralık 2021 Perşembe günü yapılacaktır." ifadesini kullandı. Ayrıca Prof. Dr. Kurt ifadelerine "2- 30 Kasım 2021 Salı günü yabancı dil hazırlık sınıflarında ve TÖMER Türkçe hazırlık sınıflarında dersler çevrimiçi yapılacaktır." sözlerini de ekledi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada, elverişsiz hava koşulları nedeniyle üniversitede 30 Kasım'da derslerin çevrim içi gerçekleştirileceği belirtildi.

HANGİ İLDE OKULLAR TATİL?

İSTANBUL

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da eğitime bir gün ara verildiğini duyurdu. Ayrıca Valilik tarafından yapılan açıklamada; Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden alınan son verilere göre kentte kuvvetli rüzgar ve fırtınanın bu gece etkisini sürdüreceği bilgisi yer aldı. Meteorolojinin açıklamasında yarın saat 18.00'e kadar 70-90 km/sa hızda olacağının tahmin edildiği belirtildi.

SİNOP

Sinop Valiliği’nden alınan bilgiye göre, etkisini sürdüren fırtınanın getirebileceği aksaklıklar nedeniyle mağduriyet yaşanmaması için şehir merkezi ve ilçelerde okullarda eğitime ara verilmesi kararlaştırıldı. Konu ile ilgili Sinop Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Sinop’ta olumsuz hava koşulları ve şiddetli fırtına nedeniyle ilimiz ve tüm ilçelerimizde, 30 Kasım 2021 Salı günü tüm resmi ve özel okullar, özel eğitim kurumları, halk eğitim kursları, özel öğretim kursları, bir gün tatil edilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; hamile ve engelli çalışanlarımız, bir gün süre ile idari izinli sayılacaklardır" denildi.

KOCAELİ

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, olumsuz hava koşulları ve lodos nedeniyle eğitim öğretime bir gün ara verildiğini duyurdu. Yavuz, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, olumsuz hava koşulları ve lodos nedeniyle il genelinde eğitim kurumlarında yarın yüz yüze eğitimin yapılmayacağını bildirdi. Vali Yavuz, kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personelin de izinli sayılacağını aktardı.

Şiddetli lodos nedeniyle Sakarya ve Yalova'da da eğitime bir gün ara verildi. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ)'de olumsuz hava koşulları sebebi ile yüz yüze eğitime bir gün ara verildi. Gerçekleştirilecek ara sınavların ise 6 Aralık tarihinde yapılacağı duyuruldu.

BURSA

Bursa Valisi, Bursa'da eğitime bir gün ara verildiğini duyurdu. Ayrıca Valilik tarafından yapılan açıklamada; Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden alınan son verilere göre kentte kuvvetli rüzgar ve fırtınanın bu gece etkisini sürdüreceği bilgisi yer aldı. Meteorolojinin açıklamasında yarın saat 18.00'e kadar 70-90 km/sa hızda olacağının tahmin edildiği belirtildi.

Vali Canbolat'ın duyurusu şu şekildedir: Kıymetli Bursalı hemşehrilerim; hayatı olumsuz etkilemeye devam eden lodos nedeniyle 30 Kasım Salı günü bir gün süreyle; Bütün eğitim kurumlarımızda yüz yüze eğitime ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personel idari izinli sayılacaktır.

ÇANAKKALE

İstanbul, Balıkesir, Bursa, Sakarya, Kocaeli ve Yalova'dan sonra Çanakkale'de de eğitime bir gün ara verildi.

BALIKESİR

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Sevgili Vatandaşlarımız, İlimiz genelinde etkisini sürdüren kuvvetli fırtınanın neden olabileceği olumsuz durumlar göz önüne alınarak 30.11.2021 Salı günü bir gün süreyle bütün ilk ve orta dereceli okullarda yüz yüze eğitime ara verilmiştir. Kamuda çalışan engelli ve hamile personelimiz bir gün izinli sayılacaktır. Lütfen tedbirli olalım!" ifadelerini kullandı.

DÜZCE

Düzce'de lodos etkili oluyor. Düzce Valisi Cevdet Atay sosyal medya hesabından Salı günü okulların tatil edildiğini duyurdu. Vali Atay paylaşımında, "Düzce'de hayatı olumsuz etkilemeye devam eden lodos nedeniyle eğitim kurumlarımızda yüz yüze eğitime 30 Kasım Salı günü bir gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personel idari izinli sayılacaktır" ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ Valiliğinden yapılan açıklamada, meteorolojiden alınan verilere göre, kentte bugün etkili olan olumsuz hava koşullarının yarın da devam edeceği belirtildi. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için eğitime yarın ara verildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Tekirdağ'da görev yapan bazı kamu görevlileri ile öğrencilerimizin olumsuz hava koşulları sebebiyle mağduriyet yaşamamaları için resmi-özel tüm okullar, Halk Eğitim Merkezleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt sürücü kursları, her türlü kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki takviye kursları da dahil olmak üzere, bütün eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerine, valiliğimizce 30 Kasım 2021 Salı günü ara verilmiştir. İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli, kronik rahatsızlığı bulunan personelimiz ile hamile personelimiz de ayrıca bir talimat veya talebe gerek kalmaksızın belirlenen aynı tarihte idari izinli sayılacaklardır."

BARTIN

Bartın Valiliği, olumsuz hava koşulları nedeniyle salı günü il genelinde okullarda eğitime bir gün ara verildiğini açıkladı. Bartın Valiliği'nden yapılan açıklamada, meteorolojiden alınan verilere göre, meteorolojik ikaz düzeyinin turuncu seviyeye yükseldiği belirtildi. Fırtınanın şiddetini artırmasıyla yaşanabilecek olumsuzluklara dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

"Meteorolojik ikaz düzeyi turuncu seviyeye yükseldi. Buna bağlı olarak hesaplanan fırtına hızının yükselmesi ve yağmurun neden olabileceği olumsuzluklara karşı Salı günü 1 gün süreyle bütün ilk ve orta dereceli okullarda yüz yüze eğitime ara verilmiştir. Kamuda çalışan engelli ve hamile çalışanlarımız 1 gün süreyle izinli sayılacaktır."


Geri Dön