HABER

3.5 milyon Türk, AB'ye fiili üye

ESSEN (İHA) - Türkiye'de Kopenhag Zirvesi'nde alınan kararın sonuçları ve üyelik görüşmelerinin başlangıç tarihinin ne zaman olabileceği konusu yoğun bir biçimde tartışılırken, AB'de yaşayan 3.6 milyon Türk ekonomik katkılarıyla şimdiden "Birliğin fiilen 16. üyesi" haline gelmiş bulunuyor.

Merkezi Almanya'nın Essen kentinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) tarafından bu konuda yapılan "Avrupa'daki Türklere Ait Ekonomik Veriler: Gayrı Safi Milli Hasılaya Katkı, Çalışan Nüfus, Girişimci ve Hane Verileri" başlıklı araştırmanın sonuçları İstanbul'da basına açıklanacak.

TAM Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen basın toplantısı ile ilgili yaptığı açıklamada, 3.6 milyon Türk ile AB'de çoktan beri bir Türkiye'nin üye olduğunu dile getirerek, "Avrupalı Türklerin sahip olduğu çalışan nüfusu, içinde yaşadıkları ülkelere olan katkıları ve girişimcilere ait verilerden oluşan araştırmamızın sonuçları, AB'deki Türkiye karşıtı çevrelere verilecek iyi bir cevap olacak" dedi.

Prof. Dr. Şen'in TAM'ın son araştırmasının sonuçlarını açıklayacağı basın toplantısı 20 Aralık 2002 Cuma günü saat 11.00'de Hotel Merit Antique'te gerçekleştirelecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön