HABER

35 sivilin öldürülmesi dünya basınında

Şırnak Uludere'deki olay dünya basınında da geniş yankı buldu.

35 sivilin öldürülmesi dünya basınında

Türk jetlerinin Kuzey Irak sınırından Türkiye’ye girmeye çalışan mazot ve sigara kaçakçılarını PKK’lı sanarak ateş açması sonucu 35 kişinin hayatını kaybetmesi dünya basınında yankılandı. Yabancı medyada, “Türkiye tarafından yapılan ve ölümle sonuçlanan saldırı Kürtlerle gerilimi ateşledi”, “Türkiye’de uzun zamandan beri ezilen Kürtlerin çoğunu kızdırdı”, "1994’de hava saldırısında 45 sivil öldürüldü, soruşturma hala devam ediyor", “27 yıl boyunca Türkiye’nin PKK’ya karşı yürüttüğü bir günde en çok sivilin öldüğü saldırılardan biri”, "Ölümler kızgın gösterileri teşvik etti" yorumları yer aldı.

[**

**](http://haber.mynet.com/uludere-icin-ak-partiden-ilk-aciklama-609011-guncel/)

[

](http://yurthaber.mynet.com/detay/sirnak-haberleri/iddia-terorist-sanilan-20-kacakci-olduruldu/88609)

[

****](http://haber.mynet.com/tskdan-siviller-vuruldu-iddiasina-yanit-608954-guncel/)

[

****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/cesetler-sirnaka-getirildi-cesetler-sirnaka-getirildi/9300/237265/sayfa/1/)

[

****](http://haber.mynet.com/yonleri-degistirildi-ucaklar-bombaladi-609053-guncel/)

-“TÜRKİYE TARAFINDAN YAPILAN SALDIRI KÜRTLERLE GERİLİMİ ATEŞLEDİ”-

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, “Türkiye tarafından yapılan ölümle sonuçlanan saldırı Kürtlerle gerilimi ateşledi” başlıklı haberinde, Irak Kürt bölgesi yönetiminin defalarca PKK’yı Türkiye’deki saldırıları için kınadığını ve Türk ordusuna Irak’ın Kandil dağında baskın yapmasına izin verdiğini belirterek, Türkiye’deki gerilimin aynı zamanda Suriye’deki Kürt nüfustan da kaynaklandığını savundu.

Gazete, “1994’de çatışmaların en kanlı olduğu zamanlarda Şırnak’ın iki köyünde bir hava saldırısında 45 sivil öldürüldü. İnsan hakları avukatı Tahir Elçi 1994’deki ölümlerle ilgili soruşturmanın hala devam ettiğini söyledi” diye yazdı.

-“TÜRK ORDUSU 35 KİŞİYİ KAZAYLA ÖLDÜRDÜ”-

New York Times gazetesi, “Türk ordusu 35 Türk sigara kaçakçısını Irak’ın Kürt sınırında bulunan bölücüler sanarak hava saldırısında kazayla öldürdü. Türkiye’de uzun zamandan beri ezilen Kürtlerin çoğunu kızdırdı. Ölülerin çoğu 17 ve 20 yaş arasında” diye yazdı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Başbakan Erdoğan'a karşı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a söylediği Erdoğan'ın kendi sözlerini kullandığını vurgulayan gazete, Demirtaş’ın “Bir yönetimin kendi halkını öldürmesi meşru değildir” sözlerini vurguladı.

Gazete ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yakın bir zamanda yaptığı açıklamasında PKK’nın büyük bir saldırı için hazırlandığını ve bölgedeki bölücülerin Türkiye’deki saldırılar için silah taşıdığının bilindiğini ifade ettiğini anımsattı.

-“BİR GÜNDE EN ÇOK SİVİLİN ÖLDÜĞÜ SALDIRILARDAN BİRİ”-

Washington Times gazetesi, Şırnak’ın Ortasu köyü yakınlarında gerçekleşen ölümlerin, 27 yıl boyunca Türkiye’nin PKK’ya karşı yürüttüğü, bir günde en çok sivilin öldüğü saldırılardan biri olduğunu ileri sürerek, ölümlerin İstanbul’da ve çoğunun Kürt olduğu Güney Doğu’daki bazı şehirlerde kızgın gösterileri teşvik ettiğini savundu.

-“BU BİR SAVAŞ SUÇUDUR, İNSALIĞA KARŞI BİR SUÇTUR"-

İngiliz gazete Guardian, ölenlerin fotoğraflarına geniş yer vererek, ölen 35 kişinin sınırın Irak tarafından kaçak mazot ve sigara getiren köylüler olduğunu vurguladı.

Haberde, Şırnak’ın Uludere ilçesi Belediye Başkanı Fehmi Yaman’ın, “30 ceset var hepside yanmış” sözlerine yer verilirken, BDP'nin saldırıya ilişkin "Bunun bir katliam olduğu açıktır. Bu bir savaş suçudur, insanlığa karşı bir suçtur" sözleri kaydedildi.

-“GEÇEN HAFTA İSYANCI OLDUĞU ŞÜPHELENİLEN EN AZ 48 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ”-

The Independent gazetesi de ölen 35 kişi için “gerilla sanılan genç kaçakçılar” nitelemesini yaparak, Türkiye’nin hava gücünün isyancı şüphesiyle düzinelerce hava saldırısı başlattığını ve Türk yetkililerin geçen hafta Türkiye’nin güneydoğusunda hava güçleri tarafından isyancı olduğu şüphelenilen en az 48 kişinin öldürüldüğünü söylediğini kaydetti.

Ayrıca haberde, Türk ordusunun, Kürt isyancıların kaçakçıları Türkiye'ye silah sokmak için kullandığını söylediğine de dikkat çekildi.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 57 yorum
35 sivilin ölmesi dünya basınını bu kadar ilgilendiriyorda filistinde,ırakta,afganistanda ve daha bir çok yerde ölen sivillere neden sesi çıkmıyor yoksa onları insan sınıfına almıyorlar mı?yoksa amaç TÜRKİYE'yi barbar göstermek mi? amaçlanıyor.
yok serkan kardeş bence bu bizim şerefsiz basının bu yabancı basın haberlerini çok büyük bir iş yaptıklarını zannederek flaş flaş vermeleridir
barbar değil mi?
bravoo
Türkiye barbar göstirilmek istenmiyor zaten barbar olduğunu yazıyor sadece
Helel oldun kardeşim. Önce kendilerine baksınlar. Sonra konuşsunlar. Sanki orada ölenler çok mahsummuş, da. Allah Allah...
BİZE NE DÜNYYA BASININDAN ONLAR YILLARCA YAPTIKLARIYLA UTANMADI HEP Bİ GEREKÇE SUNDU YÜZBİNLERCE İNSAN ÖLDÜRDÜLER...ŞUNU UNTMAYIN SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR...HELE Kİ KAÇAKÇILAR ÖLMÜŞ MASUM DEĞİLLER YANİ
BU ALÇAK YABANCI BASINA SESLENİYORUM BİR GECEDE 25 ASKER ŞEHİT EDİLDİĞİNDE NEDEN SES ÇIKARMADILAR KARAKOLDA NÖBET TUTARKEN ŞEHİT EDİLİEN BU ASKERLERİN NE SUÇU VARDI..
Senin alçak basının ve de alçak hükümetin veriyor bunlara bu fırsatı...
Geri Dön