HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

4 eski bakanla ilgili oylama ertelendi

Eski bakanlar, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler'in Yüce Divan'da yargılanıp yargılanmamasına karar vermek için toplanan komisyon, oylamayı 5 Ocak'a erteledi.

4 eski bakanla ilgili oylama ertelendi

Meclis Soruşturma Komisyonu, 4 eski bakan ile ilgili Yüce Divan oylamasını 5 Ocak 2015 Pazartesi gününe erteledi. Komisyon Başkanı Köylü, bilirkişinin teknik incelemeyi 5 Ocak'a kadar yapabileceğini söylemesi üzerine erteleme kararı aldıklarını ifade etti.

GAZETECİLERE YASAK

Basına kapalı gerçekleşen toplantı nedeniyle basın mensuplarının salonun olduğu koridora girmeleri yasaklandı.

Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Muammer Güler'in, haklarındaki MASAK raporuna itiraz etmeleri üzerine çalışmalara ara verildi.

Komisyon verilen aranın ardından 18.00'de yeniden toplandı.

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, raporlara itirazın sonuçlanmasının ardından bugün oylama olabileceğini ifade etti.

Köylü, "Uzmanlar işin içinden çıkabilirlerse oylama olur. Eğer işin içinden çıkamazlarsa oylama ertelenebilir" diye konuştu.

Söz konusu MASAK raporlarına yapılan itirazların bugün incelenemeyeceğine karar verilmesi üzerine Yüce Divan oylaması ertelendi. Eski bakanlarla ilgili oylama 5 Ocak'ta yapılacak, komisyon toplantısı saat 11.00'de başlayacak.

NEDEN 5 OCAK?

Komisyon Başkanı Köylü, yaptığı açıklamada, bilirkişinin teknik incelemeyi 5 Ocak tarihine kadar yapabileceğini söylemesi üzerine erteleme kararı aldıklarını söyledi.

Raporu 9 Ocak akşamına kadar TBMM Başkanlığı'na vereceklerini kaydeden Köylü, "Bakanları yeniden çağırmak söz konusu olabilir mi?" sorusuna, "Yok olmaz, o günden sonra başka bir şey yapamayız. Zaman kalmaz başka bir şey yapmaya" dedi.

Köylü, "Rapor incelendikten sonra oylamanın seyrini değiştirebilir mi?" sorusuna, "Bilemem. Bir şeyi yukarı çıkarır, aşağı indirir. O konuda bir şey söyleyemem" karşılığını verdi.

"Başbakan ile görüşmeniz oldu mu?" sorusuna ise Köylü, "Yok. Kimseyle konuşmadım" derken, "telefonla görüştünüz mü?" sorusuna ise "Şimdi evle konuştum. Burada çekmiyor. Jammer koyduğumuzu unutmuşuz" dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Komisyon ve bilirkişi öncelikle 3 eski bakanın yaptığı itirazları inceleyecek. İncelemede daha önce beyan edilen mal varlıklarıyla şimdi sunulan itirazlar arasında karşılaştırmalar yapılacak.

İncelemelerin ardından 5 Ocak 2015'te saat 11.00'de toplanacak komisyonda oylama yapılacak.

Oylamanın nasıl olacağı ise henüz belli değil. Muhalefet vekilleri oylamanın sadece "Yüce Divan'da yargılama yapılsın mı, yapılmasın mı?" şeklinde olmasını istiyor.

Ancak AK Parti, üzerlerinde 11 ayrı suçlama olan bakanlar hakkında ayrı ayrı oylama yapılmasını istiyor. İktidar ve muhalefet vekilleri arasındaki bu görüş ayrılığı nedeniyle tartışmaların yaşanabileceği belirtiliyor.

Komisyondan çıkacak karar nihani bir karar değil. Komisyonda Yüce Divan kararı çıkması durumunda Meclis Genel Kurulu'nda bir oylama yapılacak.

Gizli yapılacak oylamada salt çoğunluk istenecek.

Komisyonda Yüce Divan kararının çıkmaması durumunda ise muhalefetin, bir önerge hazırlayarak Genel Kurul'da Yüce Divan oylaması istemesi bekleniyor.

Komisyonun raporunu 9 Ocak'a kadar TBMM’ye sunması, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in de bu tarihten sonra Genel Kurul takvim işletmesi bekleniyor.

REZA’YA ARACILIK

Egemen Bağış:

1- İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın turizm belgeli bir otel kiralama girişimi ile yakınlarına vize alınması işleri için aracılık etmek.
2- Zarrab’la ilgili soruşturma olup olmadığı yönünde kurum ve kuruluşlardan araştırma yapılmasını sağlamak.
3- Zarrab’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak.

TAVASSUT GÖZ YUMMA
Erdoğan Bayraktar:

1- Bir suç örgütünün yönetici ve üyelerinin kendilerine sağlanan miktar ve değeri tespit edilemeyen bazı menfaatler karşılığında; kişiye özel imtiyazlı imar planlarını onaylatmaları, imar planlarına aykırı olarak yapılan bazı projelerin usulsüzlüklerine göz yummaları ve denetimlerden sorunsuzca geçmelerini sağlamaları ve bu eylemlerin bir kısmını Erdoğan Bayraktar’ın görevde olduğu sırada ve onun bilgisi doğrultusunda gerçekleştirmeleri. Bakanlıktan iş alan şirketlerin yemek işlerinin yakınlarının ortağı olduğu şirketlere verilmesi için tavassut (aracılık) etmesi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler