HABER

5 yıldızlı cezaevi

Endonezya'da zengin ve güçlü mahkumların cezaevi hayatı beş yıldızlı otelleri aratmıyor. Cezaevlerinde plazma TV'lerden, klimaya ve hatta karaoke makinelerine kadar yok yok.

Cakarta'daki bir kadın cezaevine yapılan ani denetim sonucunda ortaya çıkan manzara hükümeti sallayan bir skandal olarak ortaya çıktı.

Yoksul mahkumlar dayak yememek için rüşvet vermek zorunda kalırken, varlıklı mahkumlar beş yıldızlı otel koşullarında konuk muamelesi görüyor.

Rüşvet suçundan beş yıllık hapis cezasını yatan işkadını Artalyka Suryani, ani denetim için 100 metrekarelik 'hücresinde' değildi. Zira, yan taraftaki bir odada kendisine lazerli güzellik bakımı uygulanıyordu.

Suryani'nin 'hücresi' saraydan farksızdı: Çift kişilik yatak, ayrı bir banyo, plazma tv, tam donanımlı bir açık mutfak ve küçük çocuğu için oyun odası ve tam zamanlı dadı için bir başka oda.
Uyuşturucu suçundan hüküm giymiş bir başka varlıklı kadın mahkumun 'hücresinde' ise karaoke ve klima olduğu ortaya çıktı.

Yoksul mahkumlar ise neredeyse üst üste havasız ve sağlıksız koşullardaki koğuşlarda kalırken, gardiyanlara rüşvet veremedikleri takdirde işkenceye ve dayağa maruz tutuluyorlar.

Endonezya'da yayın yapan Metro TV'ye konuşan adı açıklanmayan bir kadın mahkum, "Yeni olduğum zamanlar para istediler. Benim hiç param yoktu. Hergün dövdüler" diye yaşadıklarını anlattı.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından

Pondok Bambu cezaevinin müdürü Sarju Wibowo görevden alınırken, Adalet Bakanlığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Geçen yılki yolsuzluk skandalları nedeniyle kötü bir duruma düşen hükümetin, son skandalla iyice zor durumda kaldığı kaydedilirken, kamuoyunda tepki büyük.

Geri Dön