HABER

600 ışık yolu uzaklıktaki 'kardeş'

Bugüne değin evrende varlığı tespit edilen bütün gezegenler arasında hiçbiri, Kepler 22-b kadar dünyamıza benzemiyor.

Gökbilimciler, yaklaşık 600 ışık yılı uzaklıkta keşfettikleri yeni bir gezegenin biçok yönden dünyaya benzediğini söylüyor.

Kepler 22-b adı verilen gezegen, dünyanın yaklaşık 2,4 katı büyüklüğünde ve ortalama sıcaklığı 22 derece.

Bugüne değin evrende keşfedilen gezegenler arasında, dünyaya en çok benzeyenin Kepler 22-b olduğu söyleniyor.

Fakat araştırmacılar, Kepler 22-b'nin yapısını henüz çözebilmiş değil. Yeni gezegenin kaya, gaz ya da sıvı yumağından meydana gelmiş olabileceği düşünülüyor.

Güneş sistemimizdekine benzer bir yıldızın etrafında dönen Kepler 22-b, gökbilimcilerin ''yaşanabilir bölge'' diye adlandırdığı koşullara sahip bir ortamda yer alıyor.

Kepler teleskobu tarafından keşfedilen gezegen, kendi güneşi etrafında dönüşünü 290 günde tamamlıyor.

[Dünya'ya 'kardeş' geldi](http://haber.video.mynet.com/detay/Dunyaya_kardes_geldi/1383342/ "Dünya'ya 'kardeş' geldi") | [video.mynet.com](http://video.mynet.com "http://video.mynet.com") Dünyaya kıyasla, etrafında döndüğü güneşe daha yakın mesafede yer alıyor. Fakat daha az ışık saçan bir yıldız sözkonusu. Dolayısıyla Kepler'in sıcaklığı ile dünyanın sıcaklığı aşağı yukarı aynı seviyede. Bugüne değin bulunan diğer gezegenler dünyanın sıcaklığına kıyasla ya aşırı derecede sıcak ya da çok soğuk oluyordu. Kepler 22-b'nin iklimi ise ortalama 22 derecelik sıcaklığı ile gökbilimcileri heyecanlandırdı. Araştırmacılar, bu ılık ortamın sıvı suyun olası varlığına işaret ettiğini belirtiyor. Kepler ekibi, teleskobun ayrıca 1094 adet ''gezegen adayının'' varlığını saptadığını açıkladı. Bunların birer gezegen olduğunun doğrulanması için daha çok araştırma yapılması gerek. Kepler Teleskobu, adını Alman gökbilim, fizik, matematik bilgini Johannes Kepler'den alıyor.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 68 yorum
Bu işi anlıyamayan bazı yorumculara: o gezegenin şu anki görüntüsü zaten binlerce yıl önceki görüntüsünden baska bi şey değil.hatta yıldız tam şu an yok olsa siz onun yokoluşunu ancak binlerce yıl sonra gözleyebileceksiniz.bilmem anlaşıldı mı
haklısın şuan biz o gezegenin geçmişini gözlemliyoruz hemde 600 yıl öncesini görüyoruz
Tamamiyle katılıyorum gerçekten güzel tespit. Anlayana.
İstediğiniz kadar yeni gezegen keşfedin. İsterseniz yeni gezegeninize taşının hiç bir şey değişmeyecek. Kıyamet bütün evrende aynı anda kopacak! Siz şu anda yaşamın tadını çıkarmaya bakın! O araştırmalara harcadığınız milyar dolarları dünya insanlarının aç karnını nasıl doyurabilirizin araştırmalarına harcayın ki öbür tarafta mekanınız cennet olsun!
ah ah ah
Bizim Bilim adamlarımı Keşfetti acaba Yok ya !! bizimkiler Hurafe işlerle Uzayı inceliyorlar Hangi yıldızda hayat Olduğunu Bir Cami İmamına sorun Söylesin Bu iş bu kadar basit çünkü Toplumun Öğreticileri Onlar !
ellerine sağlık hocam. bizim hurafeciler yüzünden iki takvim yapabilmiş tarihimizden ve avrupalıya taşıdığımız bilimlerden uzaklaşıp duyduğumuz gelişmelere hayretle bakar olduk. bunu da hurafecilere sorsak bu bizim sınavımız diyorlar, biz de inanıyoruz çünkü onlar kanaat önderleri.
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler