HABER

8. Cumhurbaşkanı Özal'ın vefatının 26. yılı

Özal, memleketi Malatya'da düzenlenen çeşitli programlarla anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 26. yılında memleketi Malatya'da düzenlenen programlarla anıldı.

Anma etkinlikleri kapsamında, Malatya Turgut Özal Üniversitesinde Özal'ın kişisel eşyalarıyla fotoğraflarından oluşan Turgut Özal Müzesi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Müzenin açılış kurdelesini Malatya Valisi Aydın Baruş, Adalet Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş, eski bakanlardan Cavit Kavak, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Hakimler ve Savcılar Kurulu Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa, AK Parti Malatya milletvekilleri Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal ile İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce kesti.

Daha sonra Baruş, Kavak ve beraberindekiler Özal'ın kişisel eşyalarının sergilendiği "Turgut Özal Müzesi" gezildi.

Üniversitenin konferans salonunda devam eden anma programında bir konuşma yapan eski bakanlardan Cavit Kavak, Özal'ın ileri görüşlü bir devlet ve millet adamı olduğunu söyledi.

Özal'ın parti grubunda ve kabinede değişiklik yapmasının ardından beyanat verenlere yönelik söylemlerini anlatan Kavak, "Özal, onlara, 'Hafta içi çalışıyorsunuz ama hafta sonu mezarlıkları gezin. Göreceksiniz oralar kendisini vazgeçilmez zanneden insanlarla doludur.' derdi. Özal, teşkilatların ahenk içerisinde çalışmasını isterdi." diye konuştu.

Kavak, 1993 yılının mart ayını eşiyle ABD'nin Houston kentinde geçirdiğini ve 7 Mart'ta Özal'ın doktorunun kendilerini misafir ettiğini aktararak, şöyle devam etti:

"Doktor, 'Şimdi size acı bir haber vereceğim, maalesef 2 aylık bir ömrü var.' dedi. Rahmetli Özal sürekli o doktora kontrole giderdi. Ben 8 Mart'ta Ankara'ya gittim, bunu partinin Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile paylaştım. Yılmaz, 'Gayet iyi, Uzak Doğu'dan geldi. Şimdi Türk Cumhuriyetlerine gidiyor.' dedi. Hiç inanmadı. Bu arada mart bitti nisan ayındayız. 17 Nisan'da Mersin'de açık hava mitingimiz var. Orada otobüsün üzerinde Mesut Yılmaz konuşma yapıyor. Adana Belediye Başkanı Aytaç Durak aşağıdan sürekli bana işaret yapıyor. Aşağıya indim, Durak kulağıma eğildi, 'Özal'ı kaybettik.' dedi. Otobüsün üstüne nasıl çıktığımı hatırlamıyorum. Mesut Yılmaz'a 'Sayın Özal'ı kaybettik.' dedim. Otobüsteki müzik sesi kesildi ve biz bir buçuk saat sonra köşkteydik."

Malatya Valisi Aydın Baruş ise ülkenin yetiştirdiği büyük devlet adamı merhum Özal'ı rahmet ve şükranla yad ettiklerini belirterek, Özal'ın tarihe mal olmuş büyük bir şahsiyet olduğunu dile getirdi.

Özal ile ülkenin ekonomik kalkınmasının hız kazandığını aktaran Baruş, "Kalkınmada özel sektör, lokomotif haline geldi. Anadolu'nun dört bir tarafında dünya ile ticarete başlayan sanayi tesisleri kurulmuştur. 1983 yılında 5,9 milyar dolar olan ihracatımız 1991 yılında 14 milyar dolara tırmandı." diye konuştu.

Programda AK Parti Malatya milletvekilleri Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut da konuşma yaptı.

Baruş, konuşmaların ardından eski bakan Kavak'a günün anısına seramik çini hediye etti.

Geri Dön