HABER

"AB, geri dönülmez bir yol"

ATİNA (İHA) - Türk-Yunan İş Konseyi'nin Atina'da Apollon Palace Oteli'ndeki toplantısına Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen katıldı. Konseyin açılış yemeğinde konuşan Tüzmen, "AB, Türkiye için geri dönülmez bir yol" dedi.

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, berarindeki 30 iş adamından oluşan Türk heyetiyle birlikte Apollon Palace Oteli'ne geldi. Toplantıdan önce Bakan Tüzmen, otelde Türk Hava Yolları Atina Müdürü Alp Alper'in İstanbul'u konu alan 27 fotoğrafından oluşan sergisini gezdi. Daha sonra otele gelen Yunanistan Kalkınma Bakanı Akis Çohacopulos ile Tüzmen arasında sıcak bir diyalog yaşandı. Çohacopulos, Tüzmen ile beraber fotoğraf sergisini gezdi. Çohacopulos, İstanbul Boğazı fotoğrafını görünce, "Ben 6 ay önce oradaydım" derken, Tüzmen, "Çok zaman geçmiş en kısa zamanda gelmeniz lazım" diyerek Yunanlı Bakanı Türkiye'ye davet etti.
Daha sonra Yunanlı iş adamlarının, verdiği yemeğe Türk iş adamlarını adına Şarık Tara, Yunanlı iş adamlarını temsilen ise Panagiotis Kuçikos, iki bakan ile aynı masada oturdu. Yemekten öncesi konuşma yapan Bakan Akis Çohacopulos, Türkiye'nin AB üyeliğine tam desteklerini verdiklerini ve hemen müzakere tarihi verilmesi gerektiğini belirtti. Bakan Çohacopulos, aynı zamanda Kıbrıs'ın Kopenhag zirvesinde artık AB üyesi olacağını hatırlattı ve bu faktörün aslında Türk-Yunan ilişkilerini iyileştireceğini savunarak, "Kofi Anan planı üzerinde diyalog yapılması gereken bir plandır, bizim de ümidimiz bir sonuç alınmasıdır. Bizim temennimiz Kıbrıs'in bir bütün olarak AB'ye üye olmasıdır" dedi.

Çohacopulos, Türkiye ile Yunanistan'ın özellikle turizm, ulaşım, enerji gibi sahalarda işbirliğini arttırabileceklerini savundu ve bunun için gerekli adımları atmaya hazır olduklarını açıkladı.

Devlet Bakanı Tüzmen ise, Türkiye'nin laik, demokratik ve pazar ekonomisini uygulayan bir ülke olduğunu hatırlattı. Bu yüzden Türkiye'nin AB üyesi olmaya çoktan hak kazandığını belirten Tüzmen, nüfusunun hemen hemen tümünün Müslüman olduğu bir ülkenin AB üyeliğinin tüm dünyaya olumlu bir mesaj vereceğini söyledi ve Türkiye'nin AB üyeliğini "geri dönülmez bir yol" olarak niteledi.

Tüzmen, Yunanistan ile şu anda 1 milyar dolara ulaşan ticaret hacminin 3 sene içerisinde 3 milyar dolara ulaşabileceğini ve bu konuda çalışmalara hız vereceklerini kaydetti. Tüzmen, Yunanistan'ın önemli bir müttefik olduğunun altını çizdi ve Türkiye'nin AB yolunda tam destek beklediğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön