HABER

ABD internet aktivistlerine yardım edecek

Amerika Birleşik Devletleri, baskıcı ülkelerde internet aktivistlerine yardım için 25 milyon dolarlık bir bütçe ayırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, baskıcı ülkelerde internet aktivistlerine yardım için 25 milyon dolarlık bir bütçe ayırıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, görüşlerini internet üzerinden yayan muhaliflere teknoloji, araç ve eğitim yardımı yapacaklarını açıkladı.

Clinton, George Washington Üniversitesinde internet özgürlüğü konusunda yaptığı konuşmada, Facebook ve Twitter gibi sosyal iletişim sitelerinin insanların isteklerini duyurmaları için bir platform sağladığını ve bireylerin birbirleriyle internet üzerinden süratle ilişkilendiği toplumlardan geriye dönüş olmadığını da söyledi.

Dışişleri Bakanı Clinton'un internetin özgür bırakılması yolundaki sözleri, ABD'de bilgi sızdırma sitesi Wikileaks'e yapılan baskılar nedeniyle tutarsızlıkla eleştiriliyor.

Konuşmasında bu konuya da değinen Clinton, belgeleri sızdırdığı için Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'i yargılama girişimleriyle baskıcı rejimlerce muhaliflere karşı girişilen tedbirler arasında kesin bir ayrım çizerek, "Wikileaks olayı, bir bavuldan belgelerin kaçırılması gibi bir hırsızlıkla başladı. Wikileaks'i eleştirmemizin nedeni, onun interneti kullanması değil. Wikileaks, bizim internet özgürlüğüne olan bağlılığımızı etkilemez" diye konuştu.

Mısır, Tunus, İran ve örgütlenme özgürlüğünün kısıtlı olduğu başka bazı Orta Doğu ülkelerinde muhalifler Facebook ve Twitter üzerinden organize olmuşlardı.

Clinton, blog yazarlarını tutuklayan, vatandaşlarının barışçıl faaliyetlerine müdahale eden ve onların internete erişimini kısıtlayan hükümetlerin, güvenlik gerekçesini ortaya atabileceğini, ancak bu ülkelerin yanlış yolda olduğunu da söylüyor.

ABD yönetiminin, otokratik devletlerde internet üzerine konan baskıların engellenmesi çabalarını daha da artıracağı sözünü veren Clinton, ABD Dışişleri Bakanlığının, Arap ülkeleri ve İran'daki halklarla iletişime geçebilmek amacıyla son günlerde Arapça ve Farsça twitter yayınlarına başladığını hatırlatarak, yakında Çince, Rusça ve Hinduca yayınlara da başlayacaklarını bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön