HABER

ABD, Kimyasal Ali'yi teslim etmiyor

BAĞDAT (İHA) - ABD ordusunun, insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle haklarında idam kararı çıkan Kimyasal Ali ve diğer 2 sanığı, haklarındaki yasal uyuşmazlık çözülünceye kadar Iraklılar'a teslim etmeyeceği belirtildi.

Irak'taki ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Mirembe Nantongo yaptığı açıklamada, "Irak hükümetinin; Yüksek Mahkeme tarafından onanan ölüm cezasını yerine getirmesi için zorunlu yasal ve usule ilişkin gereklilikleri yorumlamasındaki görüş ayrılıkları devam etmektedir" dedi.

Büyükelçilik sözcüsü, koalisyon güçlerinin, mesele çözülünceye kadar sanıkları gözaltında bulundurmayı sürdüreceğini kaydetti.

Başbakan Nuri el-Maliki, ABD Büyükelçiliğini, Amerikan ordusunun gözetiminde olan söz konusu sanıkların teslim edilmesini önlemekte "talihsiz bir rol" oynamakla suçlamıştı. Maliki, başkentte düzenlediği basın toplantısında hükümetin, idamları gerçekleştirmek için "kararlı" olduğunu vurgulamıştı.

Kimyasal Ali olarak bilinen Irak'ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin'in kuzeni Ali Hasan el-Mecid, Saddam'ın eski Savunma Bakanı Sultan Haşim el-Tai ve dönemin Genelkurmay Başkan Yardımcısı Hüseyin Raşit el-Tikriti 24 Haziran'da idam cezasına çaptırılmıştı. Sanıklar, 1988'deki Enfal operasyonunda binlerce Kürt vatandaşının öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.

Irak yasalarına göre Yüksek Mahkeme'nin onamasının ardından kararın 30 gün içinde, yani en geç 4 Ekim'e kadar gerçekleştirilmesi gerekiyordu.
Bazı avukatlar idamın yasadışı olacağını söylerken, daha da önemlisi idam kararı Devlet Başkanı Celal Talabani ve yardımcısı Tarık el-Haşimi tarafından imzalanmadı.
Talabani, Saddam Hüseyin'in yargılandığı dava sonunda idam kararına karşı çıktığını belirtmiş ancak kararı imzalamıştı.

Geri Dön