ABD, Venezuela'ya 'insani yardım' gönderecek

ABD yönetimi, Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıdığı muhalif lider Juan Guaido'nun talebine karşılık ülkeye "insani yardım" göndereceğini açıkladı. ABD'nin "insani yardım" göndermesi, Venezuela'ya müdahalesini hızlandıracak unsur olarak yorumlandı.

ABD, Venezuela'ya 'insani yardım' gönderecek

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Twitter hesabından Venezuela ile ilgili açıklama yaptı.

Bolton, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"ABD, Geçici Devlet Başkanı Juan Guaido'nun ricasına uygun olarak, onun yetkilileriyle de istişare ederek Venezuela halkı için ilaç, tıbbi malzeme ve gıda takviyelerini içeren insani yardımları mobilize edecek ve (bu ülkeye) nakledecektir. Artık Maduro'nun yoldan çekilme vakti gelmiştir."

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Twitter hesabından paylaşımda bulunarak, Bolton'ın "insani yardım" açıklamasına destek verdi.

Pompeo, Guaido'nun "insani yardımla" ilgili Twitter paylaşımını alıntılayarak, "ABD, sizin insani yardım mobilize etme çabalarını destekliyor. Venezuela halkına destek vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

"VENEZUELA'YA MÜDAHALE" TARTIŞMASI

Bolton ve Pompeo'nun "Venezuela'ya insani yardım" açıklaması, ABD'nin bu ülkeye müdahalesini kolaylaştıracak bir adım olarak nitelendirildi.

Guaido, dün attığı tweet ile Venezuela halkı için insani yardım çabalarını artırdıklarını ve ülkeye gıda ve tıbbi malzemenin girişine izin vereceklerini açıklamıştı.

ABD yönetimi, daha önceki açıklamalarında Venezuela halkına yardım için 20 milyon dolar ayırdığını ve bu yardımı göndermeye hazır olduğunu duyurmuştu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise ABD'nin kendi ülkesine yardım çabalarını "egemenlik hakkına müdahale" olarak yorumlamış ve buna karşı olduklarını ifade etmişti.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de dün yaptığı açıklamada, "Maduro rejimine son verme zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) da aynı yönde adım atmıştı.

Rusya, Küba, Çin, Meksika, Türkiye, ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini açıklamıştı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Yahu aklı başında adamın gülesi geliyor. IRAĞA GÖNDERDİ İNSANİ YARDIMI 2.4 MİLYON CENAZE,AFGANİSTANA ÖNDERDİ İNSANİ YARDIMI 1.2 MİLYON CENAZE, SURİYEYE GÖNDERDİ İNSANİ YARDIMI 600 BİN ÖLÜ, YEMENE VE LİBYAYADA GÖNDERDİ 300 BİN CENAZE, ŞİMDİDE VENUZUALAYA GNDERECEK MİŞ İNSANİ YARDIM.YAHU YAKINDA TÜRKİYEYEDE GÖNDERİRSE ŞAŞIRMAYALIM BU İNSANİ YARDIMI ABD..VE BATI...DÜNYA UYANDI ARTIK,ABD YE KARŞI TÜM ÜLKELER AYAKLANACAK YAKINDA.NEDENMİ ? NEREYE İNSANİ YARDIM GÖNDERİRSE ORADA KAN AKITIYOR SÜREKLİ. İRAN İSLAM DEVLETİ DERKİ; ÜLKELERİNİZİ SÖMÜRTMEYİN ARTIK SÖMÜRGECİ GÜÇLERE EY İNSANLAR.İMZA OZAYDİN65
hangi ülkeye yardım deseler o ülke perişan oluyo abd ve avrupanın yardımı böyle
Eyvaaah
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler