HABER

AB'den, Gürcistan'a 500 milyon avro

Tiflis - Avrupa Birliği (AB) Gürcistan'a geçen yıl ağustos ayındaki savaşın zararının karşılanması amacıyla 500 milyon avro yardımda bulundu.

Gürcistan'a söz konusu yardımın yapılmasını içeren belge, Tiflis'te temaslarda bulunan AB Komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner ve Gürcistan Devlet Bakanı Giorgi Baramidze tarafından imzalandı.

Ferrero-Waldner, belgenin imzalanmasından sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, AB'nin Gürcistan'a insani yardımlarının ve desteğinin devam edeceğini belirterek, 500 milyon avro yardımı öngören ortak belgenin imzalandığını kaydetti.

Gürcistan'ın, yaşadığı tüm sıkıntılara karşın NATO'ya tam üyelik hedefinden vazgeçmediğini ifade eden Ferrero-Waldner, ekonomi ve siyasi alanda reformların yapılması sürecine katkılarının devam edeceğini söyledi. Ferrero-Waldner, Gürcistan vatandaşları için Avrupa ülkelerine vize serbestliği getirilmesi konusunda çalışmalarda bulunacaklarını da kaydetti. Enerji alanında işbirliğine de değinen Ferrero-Waldner, alternatif bir enerji koridoru oluşturacak Nabucco boru hattı projesinin Avrupa için büyük önem taşıdığını söyledi.

Bu arada, AB'nin Tiflis'teki bürosundan yapılan açıklamada, bugün imzalanan belgenin dışında Gürcistan'a ağustos olaylarından bu yana 8 milyon avro insani yardım, kalıcı istikrarın sağlanması ve altyapının yenilenmesi için ise 15 milyon avro ayrıldığı bildirildi.Açıklamada ayrıca, mültecilerin acil ihtiyaçları ve kalkınma projelerinde kullanılmak üzere 61,5 milyon avro yardım yapıldığı ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön