HABER

AB'den UAEK'ye 1,8 milyon avro yardım

Viyana - AB, UAEK'ye Kuzey Kore nükleer tesislerindeki çalışmalarını finanse etmek üzere bütçe dışı 1,8 milyon Avro maddi yardımda bulunacağını bildirdi.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönetim kurulu toplantısına katılan İran heyeti başkanı Büyükelçi Ali Askar Sultaniye, taraf oldukları Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasının (NPT) 4. maddesine göre uranyum zenginleştirme hakkına sahip olduklarını söyledi.
Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sultaniye, "UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'nin son raporunda belirttiği gibi ülkesinin UAEK ile tam işbirliğini yaptığını ve UAEK'nin istediği belgeleri de verdiklerini" belirtti.
Kuzey Kore nükleer programının ele alındığı sabah oturumunda yönetim kurulu başkanlığına tüm üye ülkeler adına ortak bir açıklama sunan AB, UAEK'ye Kuzey Kore'deki başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, müfettişlerin Kuzey Kore nükleer tesislerindeki çalışmalarını finanse etmek üzere kuruma bütçe dışı 1,8 milyon Avro maddi yardımda bulunacağını bildirdi.
AB, ortak açıklamada, Kuzey Kore yönetiminin faaliyetlerini sona erdirerek kapattığı nükleer tesislerinin de UAEK denetiminde bu yıl sonuna kadar tümüyle lağvedilmesi temennisinde bulundu.
UAEK yönetim kurulu başkanlığına sunulan AB'nin ortak açıklamasına, yönetim kurulunda bu dönem gözlemci olarak bulunan Türkiye de destek verdi. Viyana'da bugün başlayan UAEK yönetim kurulu olağan toplantısının öğleden sonraki oturumunda ise İran'ın nükleer programındaki gelişmelerin ele alınacağı bildirildi.


Geri Dön