HABER

Açıkta satılan süte dikkat

Denizli İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, açıkta satılan süt ürünleri hakkında vatandaşları uyardı. Taş, "Açıkta satılan süt ve süt ürünleri alınmamalı, pastörize edilmiş sütler kullanılmalı" derken, iyi tüketilen sütün özellikle bağırsak kanserini önlediğini belirtti.

Açıkta satılan süte dikkat

Açıkta satılan süt ürünleri hakkında vatandaşları uyarmak amacıyla yazılı açıklama yapan Denizli İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, süt ürünlerinin iyi tüketildiğinde kanseri önlediğini belirtti. Taş, "Süt ürünleri kanser ve özellikle bağırsak kanserini önlüyor. Sütte bulunan kalsiyumun, bağırsaklardaki kansere yol açan fazla asitleri yok ettiği ve böylece sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalıştığı ispat edilmiştir. Gelişmiş ülkelerde insanlar günde iki bardak süt içerken, ülkemizde haftada iki bardak süt içilmektedir" dedi.

Açıkta satılan süt ürünlerinin ölümle sonuçlanan hastalıklara ve gıda zehirlenmelerine yol açtığını belirten Taş, "İnsanlara çiğ süt ve çiğ sütten elde edilen ürünlerin tüketilmesi yoluyla bulaşan 'brusella' ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Hastalıklı hayvanlardan elde edilen sütler veya bu sütlerle yapılmış besinler, çiğ olarak tüketildiği veya yeterince pastörize edilmediği zaman, ölümle sonuçlanabilecek çeşitli gıda zehirlenmelerine neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

Açıkta satılan süt ve süt ürünlerinin alınmaması yönünde uyaran Taş, "Açıkta satılan süt ve süt ürünleri alınmamalı, pastörize edilmiş sütler kullanılmalıdır. Çiğ sütün ve pastörize edildikten sonra ambalajlanmayan sütün kaynatılmadan tüketilmemesi gerekir" açıklamasında bulundu.

DENİZLİ (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler