HABER

Adana ve Beyoğlu'nda Ramazan öncesi büyük rezalet

Beyoğlu'nda kestane ve mısır satıcılarının ürünlerini boş bir binada sağlıksız ortamda sakladıklarını belirleyen zabıta ekipleri düğmeye bastı. Binaya operasyon düzenleyen ekipler, ürünlere ve tezgahlara el koyarken zaman zaman gerginlik yaşandı. Adana'da da Ramazan ayı öncesi at ve eşek kasaplarına yönelik operasyonda 13 eşek, 3 at ve 3 sıpa kesilmekten kurtarıldı. Ahırda ise at ve eşek etleri ile birlikte kanlı motorlu testere bulundu.

İstanbul Beyoğlu Dünya Sağlık Sokak'da bulunan ve vakıflara ait olduğu öğrenilen boş binayı seyyar satıcıların ürünlerini depoladığını ihbar alan zabıta ekipleri harekete geçti. Sağlıksız ortamda ürünlerin depolandığını belirleyen ekipler binaya kapıları kırarak girdi. Karşılarına çıkan manzara karşısında şaşkına dönen ekipler mısır ve kestanelerle tezgahlara el koydu. Yetkililer bu ortamda ürünlerin bozulduğunu söyleyince seyyar satıcılar tepki gösterdi. Bir seyyar satıcı uzun süre belediye ekiplerine direndi. Ardından tezgahlar ve ürünlere el koyan zabıta ekipleri kapıları bir daha girilmemesi için kilitledi. Seyyar satıcıların tezgahları da kamyona yüklendi.

ADANA'DA KANLI TESTERE

Edinilen bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren Yüreğir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, polis desteğinde ve veteriner hekimle birlikte ilçeye bağlı Ali Hocalı Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi’nde bir ahıra operasyon düzenledi. Ekipler, Ramazan ayı öncesi kesime hazırlanan 13 eşek, 3 at ve 3 sıpayı kurtardı. Cumhuriyet savcısının talimatı üzerine ahırda bulunan at ve eşeklere el konuldu.

Ahır ve çevresinde yapılan araştırmada at ve eşeklere ait 10 karaciğer, 30 kalp, 10 kilo parçalanmış et ve üzeri kanlı motorlu testere bulundu. At kasaplarının motorlu testere ile hayvanları kesip parçaladıkları tahmin ediliyor. Ahırın sahibi F.E., “Hayvanları ismini bilmediğim bir kişi tarafından 8 bin liraya satın aldım. Hayvan alım-satım işi yapıyorum” diyerek suçlamaları kabul etmedi. Diğer zanlı R.A.'nın ise "Etleri köpeklere vermek için saklıyorduk, bunları kesinlikle satmıyoruz" dediği öğrenildi. Tahlil yapılması için numune alınan etler imha edildi. Kesilmekten son anda kurtarılan hayvanlar ise Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

KASAPLAR TEPKİLİ

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, at ve eşek kesenlerin insan olamayacağını ifade ederek, "Biz defalarca şikayet ediyoruz ama cezalar hafif. Biz bunların ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Bunun cezası Kabahatler Kanununa göre 82 lira. Bu kesimleri yapanlar bu parayı ödeyip çıkıyorlar" dedi.

At ve eşek kesenlerin bunları büyük lokantalara, okullara ve yurtlara normal et gibi sattıklarını ileri süren Yağmur şunları kaydetti: "Kesinlikle 20 metrelik bir kasabın bunu yapacağını düşünmüyorum ben bütün esnafıma kefilim. Herhangi bir kasapta böyle bir şey olursa onu sanattan men ederim ardından da hakkında şikayetçi olurum. Yarın emniyet müdürlüğüne gidip bununla ilgili yapanlar kimse odamız adına davacı olacağım burada insan sağlığı önemli." (İHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
ya şu Adana dan hiç mi düzgün haber gelmez
Lan ne çıkıyorsa ADANA dan çıkıyor.fuhuş,uyuşturucu,gasp,adam öldürme,kaçakcılık,sanırsın dünyanın bütün pislikleri burda toplanmış.ülkenin adını lekeliyorlar...
@komando538 Dostum Adana insanı merttir,dürüsttür,aklıbaşındadır,namusludur.2,5 milyon nüfusun 2 milyonu dışardan göç ile gelmiştir.Bu pis olay ve haberler ile saf Adan insanının uzaktan yakından alakası yoktur.Bizlerde bundan çok muzdaribiz ama elden bişey gelmiyor.Allah bu insanların şrrinden bizleri uzak tutsun inşallah..
Arkadaşlar açıklama geldi adamlar eşekleri traş ediyorlarmış kesmiyorlarmış :-)
Geri Dön