HABER

Afganistan'dan kaçanlara 6 bin 500 dolarlık bilet önerisi!

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından başlayan kaçışlara farklı ülkelerden destek geliyor. Binlerce kişi hava yolu ile ülkeden çıkarılarak güvenli bölgelere ulaştırılırken, Blackwater kurucusundan tepki toplayan bir atılım geldi. Blackwater, Afganistan'dan çıkmak isteyenlere 6 bin 500 dolarlık bilet karşılığı charter seferler düzenleyeceğini duyurdu. Yapılan teklif büyük eleştiri aldı.

2007 yılında 17 Iraklının öldürüldüğü Nisur Meydanı katliamının ardından adını 'Academi' olarak değiştiren ABD'li özel güvenlik şirketi Blackwater'ın kurucusu Erik Prince, Taliban militanlarının büyük kısmında kontrolü ele geçirdiği Afganistan'dan çıkmak isteyenlere, kendisi açısından 'karlı' bir yol önerdi.

BİLET BAŞINA 6 BİN 500 DOLAR!

Wall Street Journal'da (WSJ) yer alan habere göre Prince, tahliyelerin sürdüğü Kabil Havaalanı üzerinden ülkeden ayrılmak isteyenler için charter seferler düzenleyeceğini söyleyerek, bilet başına 6 bin 500 dolar istedi.

EK MALİYET DE İSTEYECEĞİNİ AÇIKLADI

Prince, ayrıca yolcuların evlerinden havaalanına güvenli bir şekilde geçmek için yardıma ihtiyaç duymaları halinde ek maliyetler de çıkabileceğini söyledi.

TEPKİ YAĞDI

Öte yandan Prince'ın bu teklifi, Batılı gazetecilerden yoğun tepki aldı.

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Ağustos 2021'de ABD'nin Afganistan'daki tüm faaliyetlerini sonlandırmış olacaklarını açıklamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
bizdeki taliban sevicileri niye göndermiyoruz afganistana. bizde tatil havasının kıymetini bilir, kelle koltukta gezince.
eeee köyün can derdi de kasap et derdinde
Taliban gelecek koca ülkeyi ele geçirecek ama 2 bölgede takılacak o iki bölge kadar koca ülke direnemedi mi sistem iyi kurulmuş Amerika ve İsrail işini biliyor
Geri Dön