HABER

"Afganistan'a destek vermeye devam edeceğiz"

ANKARA (İHA) - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, tarih boyunca Türkiye'nin her zaman dostu olan Afganistan'ın yeniden yapılanmasına Türkiye'nin yardım etmeye devam edeceğini belirterek, "İnanıyorum ki bu ilişkilerimiz çok daha kuvvetli bir şekilde devam edecektir" dedi.

Dışişleri Bakanı Gül, Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta ile Dışişleri Konutta görüşerek daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Afganistan'ın tarih boyunca Türkiye'nin dostu olduğunu vurgulayan Gül, "Zor günler geçiren Afganistan'a Türkiye her türlü yardımı yapmıştır ve yapmaya devam edecektir" diye konuştu.
Bakan Gül, Kabil'e çok yakın mesafedeki Vardak bölgesinde bir şehrin yeniden yapılanması görevini Türkiye'nin üstlendiğini belirterek, şehrin alt yapısından, okuluna, hastanesine kadar tüm ihtiyaçlarının yapılması ile ilgili proje başlatıldığını söyledi.

Afganistan Dışişleri Bakanı Spanta ise, Afganistan ile Türkiye arasında hiçbir anlaşmazlık olmadığını ve bu iki ülkenin zor anlarında birbirlerinin yanlarında yer aldığına tarihin tanıklık ettiğini belirterek, "Türkler Afganistan'da yabancı değiller nasıl ki ben 6 sene Türkiye'de kendimi yabancı hissetmediysem ve bugün buraya gelirken evime gelirmiş gibi heyecanlandım" dedi.

Bakan Gül ile iki ülkeyi ilgilendiren konular hakkında görüştüklerini anlatan Afgan Bakan şöyle konuştu:

"Aramızda hiçbir görüş ayrılığı yoktur. Türkiye'nin Afganistan'ın güvenliği, kalkınması, eğitim ve sağlık alanlarında çok yapıcı rolü vardır. Biz Afganlılar bu nedenden dolayı Türkiye'ye teşekkür borçluyuz. Sizin de bildiğiniz gibi Afganistan zor günler yaşıyor. Afganistan'ın güneyinde hala terörist faaliyetler devam ediyor. Afganistan'da bir uyuşturucu sorunu var. Afganistan'daki uluslararası güç ile ortaklaşa bu sorunları gidermeye çalışıyoruz. Bunun karşılığında büyük kazanımlar elde ettik. Ancak ne yazık ki elde ettiğimiz kazanımları dünya basınına yansıtamıyoruz. Afganistan'daki okullardaki öğrencilerin yüzde 37'si kız, parlamentodaki kadınların sayısı arttı. 300 den fazla özgür gazetecimiz ve basın kuruluşumuz var. Seçilmiş bir hükümetimiz var. Uluslararası alanda Türkiye'nin katkısı çok önemlidir. Türk askerleri Afganistan'da barış için çabalıyor ve bu barış dünyanın barışıdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön