HABER

Afganistan'da cezaevi isyanı: 7 ölü

KABİL (İHA) - Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan yüksek güvenlikli cezaevinde isyan çıktı. Taliban ve El Kaide tutuklularının bulunduğu cezaevinde çıkan isyan sonrası büyüyen olaylarda şu ana dek 7 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Taliban ve El Kaide militanlarının bulunduğu Kabil merkez cezaevinde dün gece başlayan ve bin 500 mahkumun katıldığı öğrenilen isyanda 7 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi. İsyanda mahkumların, içlerinde 2 de bayanın bulunduğu hapishane görevlilerini rehin aldığı bildirildi. Tutukluların ellerinde ateşli silah olduğu öğrenilirken, hapishane içinden zaman zaman silah sesleri duyuldu.

Taliban ve El Kaide militanlarının çıkardığı isyan sonrası bölgeye ISAF ve Afgan askerleri sevk edildi, bölgeye gelen Afganistan Adalet Bakanı Yardımcısı Muhammad Kasım Hashimzai, 20'den fazla kişinin yaralandığını söyledi. İçerideki yaralıları, isyancı tutukluların tutumu yüzünden dışarı çıkaramadıklarını söyleyen Afganistan Adalet Bakan Yardımcısı Muhammad Kasım Hashimzai, "Farklı ülkelerden Taliban ve El Kaide üyeleri bu isyanı çıkardı. Şu anda hapishanedeki isyan sürüyor" dedi.

Yaklaşık 20 polis aracı ve ambulansların cezaevi önünde bekleyişi sürerken, isyancılarla anlaşmaya çalışıldığı öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön