HABER

Ağca'ya 7 milyon dolar

Gazeteci-yazar Abdi İpekçi cinayeti ve iki ayrı gasp suçundan hükümlü Mehmet Ali Ağca'nın Sincan F Tipi Cezaevi'nden tahliyesini dünya basını yakından takip etti.

Avukatları, Hollywod'un Ağca'nın hayatını film yapmak için 7 milyon dolar teklif ettiğini açıkladı.

Ağca, Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri eşliğinde araçlarla Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kompleksi'nden ayrıldı. Kampüs çevresindeki yol üzerinde bekleyen ve Ağca'nın kardeşi Adnan Ağca'nın da aralarında bulunduğu grup, konvoyun geçişi sırasında davul ve zurna eşliğinde sevinç gösterilerinde bulundu.

Grup, Ağca'nın içinde bulunduğu aracı konvoy halinde takip etti. Ağca'nın cezaevinden çıkışı sırasında büyük bir izdiham yaşandı. Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu Ağca'nın bulunduğu aracın önünü kesti. Yaşanan izdiham sırasında bir kamera kırılırken, basın mensupları da yere düştü.

Ağca'nın tahliyesi için İtalya, Polonya, Portekiz, Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden çok sayıda basın mensubu Sincan F Tipi Cezaevi önünde nöbet tuttu. Uluslararası Haber Ajansı Reutuers da cezaevi önünde bir vinç kiralayarak, Ağca'nın tahliyesini tüm dünyaya canlı olarak duyurdu. Cezaevi önünde bekleyen basın mensupları, tahliyesinin ardından Ağca'yı uzun bir konvoy eşliğinde takip etti. Yaklaşık 100 araçlık konvoyda görüntü alma sırasında bazı kazalar yaşandı.

Daha önce avukatları tarafından askerlik şubesine getirileceği belirtilen Ağca'nın güzergahında değişik yapıldı. Ağca'yı taşıyan polis aracı, daha sonra askerlik muayenesi için Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne geldi. Ağca'nın aracı GATA'ya girişi sırasında ise bir süre bekletildi. Ağca'nın kardeşi Adnan Ağca ve konvoydaki diğer kişiler, GATA'ya girişte bir süre bekletildikten sonra içeri alındı. Ağca, GATA'ya girişi sırasında da davul-zurna eşliğinde karşılandı. Ağca'nın buradaki işlemlerinin ardından askerlik şubesine götürülmesi bekleniyor.

Bu arada Mehmet Ali Ağca'nın avukatları, Hollywod'un Ağca'nın hayatını film yapmak için 7 milyon dolar teklif ettiğini açıkladı.

Geri Dön