HABER

Ahmedinejad: OPEC siyasi ve ekonomik baskı altında

Tahran AA- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) "ağır siyasi ve ekonomik baskı altında olduğunu" söyledi.

Ahmedinejad, resmi ziyaret için Bahreyn'e hareketinden önce yaptığı açıklamada, "Şu anda OPEC, ağır bir siyasi ve ekonomik baskı altında. Bu yüzden de fosil enerji hala kendi konumunu bulmadı" dedi.

"Enerji piyasasına yapılan baskının nedensiz ve suni olmadığını" söyleyen Ahmedinejad, mevcut petrol fiyatının da gerçek değerinden daha aşağıda olduğunu kaydetti.
"OPEC üyesi ülkeler ekonomik güçlerini maalesef bugüne kadar birleştiremedi" diyen Ahmedinejad, katılacağı 3. OPEC zirvesinde bu konuyla ilgili görüşmeler yapacağını bildirdi.Ahmedinejad, kısa bir ziyaret için gittiği Bahreyn'den sonra OPEC zirvesine katılmak üzere bugün akşam Suudi Arabistan'a geçecek. İran
dışişleri, enerji ve maliye bakanları da zirvede hazır bulunacak.

İran'ın, zirve sırasında, petrol alışverişinde kullanılan döviz konusunda da girişimde bulunacağı ve bu konunun zirve bildirisine onulmasına çalışacağı ifade ediliyor.
Dünya genelinde dördüncü, OPEC üyeleri arasında ise ikinci en büyük petrol üreticisi durumunda olan İran, geçen yıl aldığı kararla petrol ticaretinde dolardan avroya yönelmişti.Milli Petrol Şirketi'nin açıkladığına göre, İran petrol ticaretinin yüzde 85'ini dolar dışı dövizlerle yapıyor.

Geri Dön