AK Parti'den 28 Şubat kararıyla ilgili ilk tepki: Bir daha kimse aklından geçiremez

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı, 28 Şubat davasında verilen kararla ilgili "Memnunuz. Bir daha kimse darbeyi aklından bile geçirmeyecek" dedi.

AK Parti'den 28 Şubat kararıyla ilgili ilk tepki: Bir daha kimse aklından geçiremez

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak" suçundan yargılandığı davada kararların açıklanmasının ardından duruşmayı takip eden bazı isimler, gazetecilere açıklamada bulundu.

"TOPLUMU KUTUPLAŞTIRANLAR HESAP VERDİ"

Burada konuşan AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, bugünün, Türkiye Cumhuriyeti tarihi ve demokrasisi açısından çok önemli bir gün olduğunu belirterek, "Çünkü ilk defa Türkiye'de darbeciler adalet karşısında hesap verdiler. 28 Şubat'ta Sincan'da tankları yürütenler, insanları 'irticacı' diye etiketleyenler, genç kızların eğitim hayatlarının önüne set çekenler, insanları 'başörtülü-başörtüsüz' diye ayıranlar, imam hatiplerin önünü kesenler, seçilmiş bir hükümetin istifasını gerçekleştirenler ve fiilleriyle toplumu kutuplaştırmaya çalışanlar adalet karşısında hesap verdi." ifadesini kullandı.

21 kişi hakkında hapis cezası verildiğini dile getiren Ravza Kavakcı, "Yargıtay onayladığında yapmış oldukları fiilin cezasını çekmeye başlayacaklar." şeklinde konuştu.

"KALKIŞMAYI AKILLARINDAN BİLE GEÇİRMEYECEKLER"

Kavakcı, 28 Şubat sürecinde birçok kişinin hayatlarının karartıldığına işaret ederek, "Ama biz bugün ümitvarız, çünkü o güne katkıda bulunanlar adalet önünde hesap verdiler ve yapmış olduklarının hesabını ödeyecekler. Biz asla kin ve nefret duymadık, hem ilahi adalete inandık hem de Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin doğru kararı vereceğine inandık. İnşallah bundan sonra da asla kimse, 15 Temmuz'da da gördüğümüz gibi ülkemizde böyle bir şeye kalkışamayacak, akıllarından bile geçirmeyecekler." değerlendirmesinde bulundu.

"ADLİ TEDBİR KARARI UYGULANACAK"

TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek de 28 Şubat darbesinin hem mağduru, hem bu davada müşteki-müdahil hem de birçok müdahilin vekili olarak davayı takip eden hukukçulardan birisi olduğunu söyledi.

Petek, verilen mahkumiyet cezasının "sadece evde hapis veya adli kontrol ile geçirileceği" gibi bir yanlış anlaşılmanın düzeltilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Mahkumiyet kararı 21 sanık hakkında verildi. Temyiz aşamasına, oradaki incelemeye fırsat vermek için mahkeme, tutuklama tedbiri yerine adli kontrol tedbirleri uygulanmasına karar verdi. Yurt dışı yasağı uyguladı, ayrıca ayda bir defa imza vermek suretiyle bir adli kontrol uygulaması kararı verdi.

27 Mayıs 1960 darbecilerini millet mahkum etmişti, 12 Eylül 1980 darbesini yapanları yine Türk adaleti mahkum etti, 28 Şubat darbesine 'darbe' denilmesini bile hazmedemeyenlere bugün bağımsız ve tarafsız Türk yargısı mahkumiyet kararı verdi. Burada Cumhuriyet Başsavcılığının istemiş olduğu mahkumiyet aynı oranda çıkmamışsa da iddia makamının takdiriyle temyiz aşamasında Yüksek Mahkeme'de bu da değerlendirilecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
Birde bir daha kimsenin yolsuzluk yapamayacağı,yaptığının da cezasını çekeceği düzenlemeler gelse.
akpliler bu duruma sizler getirdiniz ülkeyi
onu biliyoruz hacı bacı,bu memlekette darbeyi bir tek siz yaparsınız,hem de en sivilinden.
FETO APO BARZANI SALİH MUSLIM PAPA HAÇLILAR İLE ITTIFAKDAN IHANETI HAYIRSEVER İŞADAMI REZA ILE ORTAKLIKTAN HIRSIZLIĞI BELGELI TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİ AYAKLAR ALTINA ALAN TÜRKLÜĞU BOLUCULUK SAYAN ARAPSEVER RABISCILER VAR oldukça ıhanet de hırsızlıkta bitmezzzz
yıllarca terkettik de zindan duvarlarını hiç de ürpertemedik insan davarlarını...
bunun aynısını 3-4 sene önce yanlış hatırlamıyorsam bekir demişti. ardından bir kaç sene sonra darbe oldu. umarım aynısını yaşamayız
Tahrik ediyorsunuz resmen insanları akp liler
AYNI KİŞİSEL HÜRRİYET HASSASİYETİNİZİ ÖNÜMÜZDEKİ RAMAZANDA ORUÇ TUMADIĞI İÇİN ÜNİVERSİTELERDE DÖVÜLEN,OKULDAN ATILAN GENÇLER İÇİNDE GÖSTERECEKMİSİNİZ BAKALIM RAVZA HANIM ?HÜRRİYET ANLAYIŞINIZ NE HİKMETSE TEK YANLI OLUYOR DA !!
Resmen intikam alıyorlar insanlardan
Adamlar cezaevine girmiyor. İleri yaşlarından ve sağlık problemlerinden tutuklanmıyacak. Uyu milletim uyu
Tamam da herkes dışarıda, herkes elini kolunu sallayarak gezecek. Ne anladık bu sonuçtan... Bir de MHP'li Engin Altay'ın beraat etmiş. Suçsuzsa haksız yere mi tutuklanıp bu kadar içeride yattı? Suçlu ise neden? .... Neyse ya... herkes durumu kendine göre değerlendirecek ama tarih ileride neyse gerçeği yazacak elbet...
adamlar feto için uyardılar dinlemediniz. adına darbe dediniz. Asıl darbeyi fetö yaptı..eeee sonuç sizsiniz darbeci fetöcü. Mecliste fetö darbesini araştırmayan hükümet 19 yıl önceki muhtırayı darbe diye araştırıp yargılıyor, yersen. uyumaya devam güzel ülkem..
ağzı olan konuşuyor dili olan dilleniyor
2019 defolup gittikten sonra bu halk size ve çomarlarınıza hesap soracak merak etmeyin az kaldı
Kavakcilar çok büyük tehlike bence ulke için.
Ordu istesin bugun darbe yapar :D siz kimsiniz yav
@saldiray_berk_1978 bundan sonra sıkıysa aklını peynir ekmekle yiuen çıksın bakalım..sonu kodes ve çürüme..
sızde sıvıl darbe yaptınız ülkeyı sızemı bırakacaklar acaba
Bu davanın savcısı kim yav. Bilen var mı? Kozmik oda savcısı iyi mi? Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Daha dün 15 temmuz araştırma komisyonunda dönen dolapları unutmadık. Nasıl mevzuyu sümen altı ettiğinizi unutmadık..
şuan iktidarda olmasaydınız sonuna kadar darbeyi savunurdunuz iktidardan muhalefete düşseniz yine darbeyi savunursunuz sizin karakteriniz bu.
o zaman yapılanlar sayesinde fetö hortlayamamıştı.siz geldiniz ve ışıdı,fetöyü,pkkyı başımıza musallat ettiniz.
akıllarından geçirmesine gerek yok çünkü başakta Sizsiniz senaryo sizin başınızdan elinizin altından çıkıyor
HE HE FETÖYÜ SİZ BESLEMEDİNİZMİ...ONU ORTAYA ÇIKARIP DALLAANDIRAN..NE İSTEDİKDE VERMEDİKMİ DİYEN KİMDİ ACABA..??NOLDU PEKİ SONRA AALDINIZ MI CEVABINIZI....ŞİMDİ KONUŞUN BOŞ BOŞ.....
Seni mecliste koruyan bir kadin vardi simdi fetoden icerde sen neden disardasin merve.
aynı kaba pisliyorsunuz,bir gün sizin de ne halt olduğunuz ortaya çıkacaktır
bir zamanlar bu hanımfendin ablasıydı mecliste başı kapalı olduğu için her türlü şiddette maruz kalmişti,biz o gün merve kavakçının hakkını savunuyorduk,bu zihniyet bugün ırkçı ve kinci dinciliği destekleyen zihniyetle kol koladırlar.bularda adalet zihniyeti yok,bunlar zalimi indirib zalim nimetlerinden faydalanma zihniyeti var.
midem bulandi
bunun ablası meclisten kovulmamışydı. ne bitmedik reziller bunlar.
Ama daha 2 yıl önce oldu..
bu kavakçı fahişeleri soyadlarını nereden almış.kıçlarına kavakmı girmiş.
Diğer Haberler