AK Parti erken seçim konusunda kararını verdi

BBC'ye konuşan AK Parti'li bir yetkili, Bahçeli'nin erken seçim çağrısının geri dönülmez bir yol açtığını belirterek "'Artık ok yaydan çıktı, erken seçim olacak" dedi. AK Parti'nin erken seçim için düşündüğü tarihler ise Haziran ortası ve Eylül ortası.' dedi.

Türkiye'nin genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için 3 Kasım 2019'u beklemesinin mümkün olmadığını söyleyen MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 26 Ağustos'ta seçim çağrısını BBC Türkçe'ye değerlendiren bir Adalet ve Kalkınma Partili yetkili, BBC Türkçe'ye, 'artık ok yaydan çıktı, erken seçim olacak' dedi.

ERDOĞAN 'KASIM 2019'A VURGU YAPTI

Bahçeli'nin açıklamaları TBMM'de kulisleri hareketlendirdi, Meclis'in her köşesinde erken seçimle ilgili farklı tarih tahminleri konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı grup konuşmasında, Kasım 2019 seçimlerini vurgulamaya devam etti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise, TBMM grup toplantısının başlamasını beklerken gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Bahçeli'nin erken seçim çağrısını herkesle aynı anda duyduğunu söyledi. Bozdağ, "Partinin yetkili organlarında değerlendirilir, ondan sonra açıklama yapılır" dedi.

"OK YAYDAN ÇIKTI"

BBC Türkçe'ye konuşan yetkilinin ifadesine göre, Bahçeli'nin grup toplantısında yaptığı erken seçim açıklaması partide 'ok yaydan çıktı' şeklinde değerlendirildi ve erken seçim için olası tarihler tartışılmaya başlandı.

AK PARTİ'NİN AKLINDAKİ TARİH: HAZİRAN VEYA EYLÜL

AK Parti'nin erken seçim tarihi alternatifleri arasında, okulların tatil takvimi göz önünde bulundurularak Haziran ortası ve Eylül ortası yer alıyor.

2018 Haziran ortası ihtimalinin ağırlık kazanabilmesi için, Bahçeli ve Erdoğan'ın yarın yapacağı görüşmede seçim tarihine ilişkin nihai bir sonuca varması gerekiyor zira erken seçim tarihinin en az iki ay önce karara bağlanması gerekiyor.

AK Parti çevreleri 'siyasi anlayışlarında istişare olduğunu' belirtseler de, ortak bir mutabakata varılmadan yapıldığını söyledikleri bu açıklamanın, ittifakta bir çatlağa yol açmayacağını savunuyor ve erken seçim tarihi konusunda bir uzlaşıya varılacağını söylüyor.

Bahçeli'nin yeni kurulan İYİ Parti'yi seçimde hazırlıksız yakalamak için böyle bir hamlede bulunduğunu yorumları, AK Parti içinde de karşılık bulmuş görünüyor.

"MHP, İYİ PARTİ'Yİ HAZIRLIKSIZ YAKALAYABİLİR"

BBC Türkçe'ye konuşan AK Parti yetkilisi, "MHP'nin erken seçim talebi, kendi tabanından İYİ Parti'ye kayan seçmeni hazırlıksız yakalayabilir" diyor.

Yetkili, erken seçimin parti içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığını olumsuz etkileyecek bir gelişme olarak görülmediğini belirtiyor ve her koşulda Erdoğan'ın ilk turda seçileceğini savunuyor:

"AK Parti 16 yıllık siyasi iktidarında seçimlerin her zaman vaktinde olması gerektiği ilkesini benimsemiştir. Ancak gelinen noktadan ittifak içerisinde olduğumuz MHP'nin bu talebi, yarın iki liderin arasında yapılacak konuşmada değerlendirilecektir."

"Bu toplantıdan çıkacak her sonuca hazırız. AK Parti teşkilatları sadece seçim zamanlarında değil, her zaman dinamik olarak çalışan bir teşkilattır. Dolayısıyla olası bir seçime de her zaman hazırız."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKŞENER yüzde 60 oy alir kutuplaşma hırsızlık rüşvet KANDIRILMAK yalan talan BOP taşeronluğu TÜRKLÜK düşmanlığı miraç kandilinde ABD haclıların attığı füzelere sevinecek kadar haçlı kalıntısı PAPA çocuğu ALÇAKLAR gider TÜRK milleti huzura kavuşur... Ne Mutlu Türküm Diyene !...
@mah6bsddn4 yav he he. Aplanız 15'inden sonra işler değişecek, ben başbakan olacağım, yurtta sulh diyordu. sonuç ne oldu? yine cevabınızı alacaksınız. az sabredin. yüzde 60 mı yüzde 6 mı yoksa yüzde 0.6 mı alır göreceğiz.:)
@mah6bsddn4 tomrisçilerden tek korkacak olan chp nin cahil sürüsü koyunları. 8 kere kaybettik yetmez, 9 olsun 10 olsun diyenler müstesna. :D
ne iyi parti korkusuymus arkadas Allah bikiyor ya eninde sonunda bu ulkenin basina vatanini seven birileri gelecek o zaman gorecem bu siyasi oyunlarinizi hakkim haram olsun size ey iktidar ve bahceli ve yandaslari
ak parti kadar kafana taş düşsün,daha bir 15 temmuzu yaşamak yetmemiş anlamak için,eminim ki 15 temmuz gecesi saklanacak yer ariyordun meydanda olan birisi utanmadan bu yazıyı yazmaz,Allah doğru yolu gösterir inşallah
akp 2019'a kadar eriyip gideceğini bildiği için erken seçime gidiyor
Herkes vicdanının sesini dinleyip oyunu kullansın son şanşı bu ülkenin
YÜCE TÜRK MİLLETİ MAĞDURU DESTEKLER! SAKIN OLA BU SEÇİM HİLELERİNİ YAPMAYIN ARTIK,YOKSA TARİHİN KARANLIK SAYFALARINDA YERİNİZİ ALIRSINIZ!BENDEN SÖYLEMESİ:)
VATANDAŞ AÇ,SUSUZ!! EMEKLİ,MEMUR,İŞÇİ,ÇİFTÇİ,KÖYLÜ,ŞEHİRLİ BU HAYAT PAHALILIĞINDA İNİM,İNİM İNLİYOR HABERİNİZ VAR MI SİZİN? BU YÜZLE NASIL OY ALACAKSINIZ?
HERKES ELİNİ VİCDANINA KOYUP SÖYLESİN LÜTFEN: EĞER "YSK" 16 NİSAN REFERANDUMUNDA KIRTASİYEDEN ALINMIŞ MÜHÜRSÜZ OYLARI KABUL ETMESEYDİ,SANDIKTAN "EVET" ÇIKAR MIYDI ACABA?
@northstar123 paralelci biraz yavaş seçime çok var :)
SİZ BATIYLA İTTİFAK YAPINCA MÜBAH,BAŞKASI YAPINCA HARAM! SİZ AÇILIM YAPINCA İYİ,BAŞKASI YAPINCA TERÖRİST! SİZ FETÖ İLE ORTAKLIK YAPINCA HOŞ,BAŞKASI YAPINCA HAİN! YETER ARTIK BEYİN YIKADIĞINIZ!!! BUNLARA ARTIK KUŞLAR BİLE İNANMIYOR!YAKINDA KANDIRACAK KİMSE BULAMAYIP,BİRBİRİNİZİ YİYECEKSİNİZ!!!
Ülke battı bitti işsizlik savaştaki ülkeleri geçti herkesin ama herkesin borcu var, sefillik zirvede, açlık yokluk yükselişte ülkede üretim sıfır.. Yüzbinlerce üreteceğimiz ürünü ithal ediyoruz.. yerli milli tek bir fabrikamız kalmadı herşey satıldı.. Ülke her gün her saat dahada yerin dibine batıyor.. Çocuk tecavüzünde dünya rekoru bizde.. Dinci kinci namussuz aşağılık bir nesil yaratılıyor.. Ekonomisi dış politikası herşeyimiz abdnin eline verildi.. Dolar benzin meyve sebze et un gübre yem tahıl herşey ama herşey zam rekoru kırıyor.. Akp sefalet dahada belirgin olmadan seçim istiyor..
YENİ YASADA, MÜHÜRSÜZ OYLAR KANUNLAŞTI!!! HER SANDIKTA YAKLAŞIK OLARAK 300 - 400 OY KULLANILMAKTADIR!!! YANİ, ÖZENLE SEÇTİĞİNİZ SANDIK BAŞKAN VE KURUL ÜYELERİNİN BU KADARCIK OY PUSULASINI MÜHÜRLEYEMEYECEĞİNİ Mİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ,YOKSA DIŞARIDAN, BİNDİRİLMİŞ KITALARDAN GELECEK OLAN MÜHÜRSÜZ PUSULALARI MI???
"KOBANİ"-YE DESTEĞE GİDENLERİN 29 EKİMDE "BİJİ ..." ÇIĞLIKLARIYLA ÜLKEMİZ TOPRAKLARINDAN GEÇMELERİNE KİM İZİN VERDİ? NE ÇABUK UNUTTUNUZ?
@northstar123 kobanide bizim afrinde. Senin 1 karış toprağın bile yok. Hocandan sadece araba için izin alabildin pis paralelci.
inadina AKP
Akp hükümeti ülkeyi içersinden çıkılamaz bir hale getirdi euro dolar akaryakıt zamları her geçen gün artan faiz oranları ALLAH sonumuzu hayretsin ben akp kuruldu kurulalı oy verdim ama artık vermicem değişim gerekiyor ülkeye
Hiç bir müslüman TÜRK evladı TÜRK milliyetçiliğini ayaklar altına alan haburda pkkyi alkışlayan şehide kelle apoşa sayın diyen PYD lideri salih müslim saraylarda ağırlayan isbirlikcilere destek veremez.. Değişim şart olmuştur.. IYI gelecek Türkiye IYI olacak..
BU MİLLETİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ HİÇ KİMSE BOZAMAZ!İŞTE BİZİM GÜCÜMÜZ BURADA!DÜŞMANA KORKU,DOSTA GÜVEN VERİYORUZ! EMPERYALİSTLERİN YERLİ İŞBİRLİKÇİLERİ KURTULUŞ SAVAŞINDAN ÖNCE DE VARDI,ŞİMDİ DE VAR!AMA RÜZGAR KAYADAN NE KOPARTABİLİR Kİ???DİMDİK AYAKTAYIZ VE HODRİ MEYDAN DİYORUZ! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!BU GURUR BİZE YETER!!!
İYİ parti hazır siz merak etmeyin, seçime girme yeterliliği de tamdır. ALGI YARATMAYIN İŞİNİZE BAKIN. HODRİ MEYDAN..
AKP GIDICI
15 yıldır yediğiniz tokattan tekrar yiyeceksiniz ne kadar çok srviyorsunuz tokat yemeyi biz atmaktan yorulduk siz yemekten yorulmadınız çok yaşa recep tayyip erdoğan
bu demek oluyor ki “ yerli ve milli ittifaj” İYİ partiden korkuyor.!Korkuyor ki seçimleri öne alarak kanunen kulvar dışına atmak istiyor..Kulvar dışında kalan İYİ partililer ittifaka oy verir mi !!? HAYIR !!! RTE artık önüne gelen anket sonuçlarından korkmuş
yaşasın asrın peygamberi recep tayyip erdoğan.onun sayesinde islam çağımıza uygun hale getirilecek ve Allahın dini yeniden dunyaya hukmedecek.kuran da bile sayısız yerde tayyip ismi geçmektedir.ona oy vermeyen kafirler ahirette sizi cennete alması için reis erdoğana yalvaracaksınız.
bahçeli ne kadar çırpınırsa çırpınsın, Meral AKŞENER hanımefendi ALLAH'ın izniyle, bu milletin desteğiyle iktidar olacaktır.Bahçelinin uykularını kaçıranda Meral Hanımdır.
NASIL BİR ÜLKEDE YAŞAMAK İSTİYORSUNUZ: BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN OLMADIĞI,MİLLİ GELİRİN ADALETLİ BİR ŞEKİLDE PAYLAŞILMADIĞI,HİÇBİR ŞEKİLDE ELEŞTİRİNİN KABUL EDİLMEDİĞİ,AYRI GÖRÜŞTE OLANLARIN TERÖRİST,DARBECİ İLAN EDİLDİĞİ,HER GÜN GÜNDEMİN DEĞİŞTİĞİ ,KANUN YERİNE "KHK"-LARIN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ,AYRIŞTIRILAN VE MECLİSİN DEVRE DIŞI KALDIĞI UMUDUN YOK OLDUĞU BİR ÜLKEDE Mİ,YOKSA DEMOKRASİNİN,EŞİTLİĞİN,ÇOK SESLİLİĞİN,SAYGININ,SEVGİNİN,ANLAYIŞIN,İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN VE EN ÖNEMLİSİ DE ADALETİN OLDUĞU BİR ÜLKEDE Mİ?HİÇBİR BASKI ALTINDA KALMADAN HÜR İRADENİZİ KULLANARAK KARARINIZI VERİN LÜTFEN!!!
daha düne kadar meydanlarda erken seçim yok diyordunuz şimdi ne değişti allah meral hanımdan razı olsun sizi iyi gine korkutmuş ama korkunun ecele faydası yok yedek lastik bahçeli ve patlayan ampül
lider akşener
İYİ korkusu dağları sardı.
ARKADAŞLAR ÜLKE GELECEĞİ İÇİN PARMAK BOYA UYGULAMSI DİLLENDİRİLMELİ BUNU YAYIN LÜTFEN BU SAYEDE KİMSE NE OY ÇALABİLİR NEDE KATAKULLE YAPABİLİR ŞEÇİMLERİN ER OLMASI AKP.NİN DÜŞÜŞÜNÜN ÖNÜNÜ KESMEK İÇN BİR BUÇUK YILDA MHP AKP İLE TERS DÜŞERİM KORKUSUNDAN BUNU ÖNE ATMIŞTIR YOKSA MHP İTTİFAKSIZ SEÇİME GİRERSE BARAJ ALTINDA KALACAĞINI ÇOK İYİ BİLİYOR BU ARADA MHP.DEN BAŞKA BİR PARTİYE OY VERMEMİŞ BİRİ OLARAK @DEVLETBAHÇELİ YE VERDİĞİM OYLAR HARAM ZIKKIM OLSUN AHİRETTE İKİ ELİM YAKASINDA OLACAK
@b_j_k_19762006 sen adi kararektersiz leri acıyorum sakın ülküyüm diye gecin meyin davasını satan adiler yarın vatanınıda satar gelki sizin maroluz zaten satılmıs fetönün kucağında kendisi
Ne zamandan beri Bahçeli’nin sözleriyle hareket ediyorsunuz? İşiniz gücünüz alavere dalavere. Çık ‘erken seçim yapacağız’ de. Çok acayipsiniz ya! Umarım erkenden gelir sonunuz.
Yapılacak ilk seçimde Trafoya kedi girdi,mühürsüz oylar bu defa artık geçerli olmayacak.Acaba iktidar kaybetme olasılığı anlaşılınca kendisine menfaat sağlayacak ne gibi yenilikler bulacak.
MHP Bizans oyunlarıyla partiyi yok etti.
hırsızları aldı bi döt korkusu vah vah vahhhh zavallılar seçim giderse allah korusun bide adil yargılama olur vay hallerine
baktılar ekonomi s.çacak bari erken seçim yapıp kurtaralım derdine düştüler
zavallı fötönün hoşhoşları havlamaya başlamış her şeçimde olduğu gibi size hoşt demek ne ladar güzel olacaka seçim sonuçları açıklanırken suratınızı görmek çok keyifli havlayın itçikler nasılsa ısıramayacaksınız
mhp iyi partiden akşenerden korktuğu için seçim dışı bırakmak istiyor. Güya onun oylarını alacak ve akp'de alternatif parti olmayacağı algısı ile 2023'ü garantilemek derdinde. Yani anlayacağınız koltuk ve menfaat savaşı, VATAN UMURLARINDA DEĞİL. DERTLERİ BOP'A VE DAHA FAZLA YEME savaşı.
Temel, Meral, Kemal, Selo "muhteşem" dörtlüsünün ittifakı nasıl bir sonuç verecek göreceğiz. :)
Bu hükümet bitmiştir.Vatan ,millet için değil kendi çıkarlarına çalışmaktadırlar.Kriz yaratıp faiz ve doları hortlatmaktan Naklen içe kongrelerini yayımlatmaktan başka hiç bir iş yapmamaktalar.Tam ekonomi bir nefes alacak diyoruz Bahçeli erken seçim diyor.Hükümet olmaya ,Bakan olmaya,Türkiye'ye hizmet etmeye niyetin yok amacın parti parasın yemek mi? AKP ile birleş gitsin bari.
bahçeli tam bir truva atı. AKP yide bitirecek bence. Bir taşla iki kuş MHP ve AKP adam kamikaze yaptı direk.
Devran dönecek troller kendinize yeni bir vatan bulun sizi bu vatanda barındırmayacağız
"ERKEN SEÇİM VATANA İHANETTİR" Recep Tayyip Erdoğan 14 Mart 2009! Her zaman oldugu gibi akp yine ihanet içerisinde (Bknz: Çözüm Süreci,Cemaat yapılanması)
İyi parti seçimlere giremesin diye böyle bir hamle yapacaksanız yazıklar olsun deriz.ha iyi partili değilim ama bir parti seçime giremesin diye şark kurnazlığı yapıp sonra sandıktan böyle çıktı diye demogoji yapamazsınız.
Bu nasıl siyasettir arkadaş; aylardır 2019 deyip duruyordunuz,şimdi bahçeliyi bahane edip( onuda siz ayarladınız) biz istemiyoruz, bahçeli istiyor onun için erken seçimmi diyeceksiniz, ( ama, çok basit çocukça bir oyun )Ayrıca iyi partiyi seçim duşı bırakırsanız inanın oyunuz%30’u geçmez,, çünkü türk halkı her zaman mazlumun yanında olmuştur.
Diğer Haberler