HABER

AK Parti kulislerinde önemli iddia: Yıldırım, Erdoğan'a istifasını sundu

Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin referandumda kabul edilmesinin ardından, AK Parti’de bundan sonra izlenecek senaryolar konuşulmaya başlandı. Başbakan Binali Yıldırım’ın, siyasi nezaket gereği geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, 'genel başkanlık' istifasını sunduğu iddia edildi. Ahmet Davutoğlu krizinin, ve partide iki başlılığın yeniden yaşanmaması için, AK Parti 20-21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidecek.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, AK Parti olağan kongresinin 2018’de yapılmasını açıklamasına rağmen, atmosfer değişti. Ankara’da konuşulan bir diğer konu ise, partide yeni bir Ahmet Davutoğlu krizinin, ve partide iki başlılığın yeniden yaşanmaması için, AK Parti 20-21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidecek. Erdoğan 2019’u beklemeden partinin başına geçeceği de bir diğer iddia.

İKİ BAŞLILIK OLMASIN

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; Başbakan Binali Yıldırım geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “bu sistemin adı aynı zamanda partili cumhurbaşkanlığı sistemi. Bu süreçte sizin partinin başına geçmenizde bir engel yok. Ben genel başkanlık istifamı sunmaya hazırım. İsterseniz hemen olağanüstü kongreyi toplarız” dediği iddia edildi. Bu sürecin olması gerektiğine dikkat çeken AK Partili kurmaylar, “Referandumda anayasa değişikliği kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partinin başına geçmesinde bir engel yok. İki başlılığın yaşanmaması adına bu gerekli” şeklinde görüş bildirdiler.

DAVUTOĞLU KONGRE MODELİ

Erdoğan’ın da, Yıldırım’ın önerisine sıcak baktığı ve en kısa zamanda olağanüstü kongreyi toplama talimatı verdiği iddia edildi. AK Parti’de, Ahmet Davutoğlu’nda olduğu gibi 5 Mayıs’ta olağanüstü kongre kararı alacağı ve 20 ya da 21 Mayıs’ta Erdoğan’ın partinin başına resmen geçeceği konuşuluyor.

5 MAYIS’TA KONGRE KARARI İLAN EDİLECEK

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım'ın, YSK’nın referandumla ilgili kesin sonucu açıklamasının ardından, MYK ve MKYK’yı toplayarak olağanüstü kongre kararını açıklayacağı belirtildi. AK Parti’nin kamuoyuna ise 5 Mayıs’ta olağanüstü kongre kararının açıklayacağı iddia ediliyor. İddialara göre, Cumhurbaşkanı kararını değiştirirse, AK Parti’nin olağan kongresi ise 12 Eylül 2018’de yapılacak. Ancak, olağan kongrenin daha az bir ihtimal olduğu da ifade ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 54 yorum
Bin Ali dediler bindi. Şimdi de İn Ali dediler inecek.
Tarihe ZAVALLI BAŞBAKAN olarak geçtin Ali efendi.Torunlarına anlatacak hiçbirşeyin yok artık.
@hayri.cinar aksine torunlarına sadece o anlatmayacak. millet olarak bizlerde anlatacağız. iç ve dış şer odaklarına karşı nasıl bir mücadele verildiği ve vatan için makamdan vazgeçtiği övgüyle dile getirilecek. asıl kahraman o oldu. allah her daim seninle olsun başbakanım.
@mbektas_2015 NE ANLATACAKSINIZ...FETÖYE HER İSTEDİĞİNİ VERDİK SONRA GELİP BİZİ SIRTIMIZDAN VURDU...İŞİN KOMİK YANİ BU HALKTA BİZİ KAHRAMAN İLAN ETTİMİ DİYECEKSİNİZ..AMA UNUTMA TORUNLARINIZ BUGÜNKÜ TEKNOLOJİ İLE DAHA AKILLI VE ZEKİ OLACAK...DEDE SİZ APTALMIYDINIZ DERSE ŞAŞIRMA SAKIN...
@mbektas_2015 1950 model sistem için mi fedakarlık yaptı vah vah
@mbektas_2015 evet bolu beyinden gelenler haklısınız. köroğlu devirir sizi tekrar!
tabiki sunacak düzen böyle. yoksa sonu davutoğlu gibi olurdu.
Geri Dön