HABER

AK Partili vekilin şaşırtan PKK çıkışı

Bölgeyi iyi bilen AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ensarioğlu, 'PKK, çekilirken iki bin yeni üye topladı. Sınır dışına çıkanlar ise hasta ve yaşlılar' dedi...

AK Partili vekilin şaşırtan PKK çıkışı

Bölgeyi iyi bilen ve çözüm sürecini yakından takip eden AK Parti Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu , hem devletin hem de örgütün birbirlerine olan güvensizliklerini bırakarak hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Ensarioğlu, zaman zaman karşılıklı 'restler' çekilse de, sürecin ilerlediğine dikkat çekti. Ensarioğlu şöyle konuştu: “PKK çekilmekte yavaş davranıyor, devlet de adımlarını yavaş atıyor. Çekilme çok yavaş ilerliyor. Yüzde 15-20 civarında çekilme var. Çıkanlar da zaten problemi olanlar, yaşlı, hasta gibi üyeler... Örgüt bir yandan çekiliyoruz diyor bir yandan yeni üye kabul ediliyor. İki bine yakın yeni üyeyi çekilirken niye kabul ediyorsun? Devlet bütün bunları görüyor ve yavaş adım atıyor. Bu durum çözüm sürecini istemeyenlerin işine yarıyor. Herkes birbirine güvenmeli ve adımlarını hızlı atmalı.”

PKK'nın asayiş birimi kurmasının doğru olmadığını belirten Ensarioğlu, “Siyasi mücadele dönemi dersen, kendine öz savunma gücü kuramazsın. Demokrasilerde siyasi partilerin kendi güvenlik gücü olmaz. Bunu devlet yapar” diye konuştu.

Demokratikleşme adımlarına değinen Ensarioğlu, “KCK'lıların tamamının serbest bırakılması gibi bir şey olamaz. Ama 'KCK' adı altında tutulan birçok siyasetçi var. Bunlar için yasal değişiklikler yapılabilir” dedi.

Ensarioğlu, PKK üst yönetiminde yapılan değişiklikleri ise şöyle değerlendirdi: “Karayılan, çözüm sürecini savunan birisidir. Öcalan'ın talimatı ile hareket eder. Örgütün silahlı kanadının başına getirilmesi, tenzili rütbe değildir. Bu değişiklik, örgüt üyelerinin Türkiye dışına çıkışının hızlandırılması ve provokasyonların önlenmesine dönüktür. Alevi kökenli örgüt üyeleri, silah bırakılmasına ve çözüm sürecine uzak duruyor. KCK yürütme konseyi eş başkanlığına Alevi kökenli Bese Hozat 'ın getirilmesi ise, bu üyeler üzerinde etkili olacaktır.”

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 150 yorum
hiç bir dönem TÜRK milleti bu kadar onursuzlaştırılmammıştı...rezillik her yerde paçadan akıyor...
Kürt Milleti hoşuna gitmesede sana gerçekleri gösterecek. yalanlardan ve hayallerden oluşan zihnini berraklaştıracak. çalınan gaspedilen Kürt hakları ve Kürtçe her yerde ama her yerde karşına çıkacak buna psikolojini alıştırsan iyi edersin.
yani akpkklılar da pkk nın çekilmediğini ve yığınak yaparak dah güçlü ve şiddetli bir silahlı saldırı hazırladığını kabul ediyor pkk çekilmiyor diyor akpkk lı vekil
Bence güçleniyorlar eleman topluyorlar beklentileri olmazsa yakında saldırıya geçerler...
saldırıya geçsseler ne olur babam şehir 2 de amcam şehit gerekirse bizlerde gideriz sorun insanlık tan yana olsun kin olmasın kimsenin artık canı yanmasın bir şehit çocuğu şehit yeğeni olarak bunu canı gönülden istiyorum............
Helalll iyi tespit.Nasılda kimse düşünemedi bunu yafff..
BENDE AYNI FİKİRDEYİM BU SENE SONBAHARDA SALDIRMAZLARSA 2014 İLKBAHARINDA SALDIRILAR BAŞLAR HEMDE DAHA KANLI BİR ŞEKİLDE. ALLAH BU VATANI BÖLMEYE ÇALIŞANLARA FIRSAT VERMESİN. AMİNN.
başbakana söyleyin saldırmasını barış barış diyo başbakan savaş başladğında göerecek nasıl millet birbirin,e kırdırıyor Amerika görsün kollamayla buraya kadar getirdi bundan sonra taş üstünde taş baş baş kalıyo mu ne tayıbbb ne ordu e amrka duduru yettiniz be deyim erbil musulda almazsak soluyu Amerika görsün nasıl kollanılıyomuş Barzani işte ozaman türk dedelerinde kalmayerleri alıyo mualmıyo mu
Geri Dön