HABER

Akaryakıt firmalarından KDV zammı uyanıklığı

FRANKFURT (İHA) - Almanya'da sürekli kar eden akaryakıt şirketleri, yeni yılda fahiş fiyatla yine tüketicilere yüklenmeye hazırlanıyor. 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek yüzde 3'lük Katma Değer Vergisi (KDV) artışını fırsat bilen şirketler, akaryakıt fiyatlarına 7 cent'e varan zam yapmayı planlıyor.

Total şirketi yöneticisi Michel Mallet, KDV zammı ve biyodizel ile ilgili yeni düzenlemenin akaryakıtta fiyat artışını kaçınılmaz kıldığını ileri sürüyor. Michel Mallet, ham petrol ve diğer ürünlerin fiyatlarında düşüş olduğu takdirde fiyat artışının daha az olabileceğini söyledi.

Petrol şirketlerini açgözlülük yapmakla suçlayan Alman Otomobil Kulübü (AVD) sözcüsü Sven Janssen ise şirketlerin kar marjlarının hiçbir fiyat artışına gitmeden artan mali külfeti kaldırabilecek güçte olduğunu bildirdi.

Halen motorin fiyatının yüksek olduğunu belirten Janssen, "Benzin ile dizelin litresine alınan vergide 20 cent fark var. Fakat bu fark fiyatlara yansımıyor. Anlaşılan şirketler ilave para kazanıyorlar" dedi. Janssen, vergiden muaf biyodizel normal motorin fiyatını düşürmesi gerekirken, şirketler karı kendi ceplerine indirdikleri için ucuzlama yaşanmadığını sözlerine ekledi.

Bu arada KDV artışı dolayısıyla 2007'de firma iflaslarının artabileceği ileri sürüldü. Buna göre 2007'de bir önceki yıla nazaran iflas başvurusu yapacak firma sayısının bin artışla 5 bine yükseleceği tahmin ediliyor. Bu tezi ortaya atan Alman Perakendeciler Birliği yöneticisi Holger Wenzel, "Vergi artışını tüketici, aracı firma ve mağaza olmak üzere üçe paylaştıracağız. KDV zammı milyarlarca ciro kaybına yol açacak. Bu hane başına 500 euro daha az para demektir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön