HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Akika kurbanı nedir, nasıl ve ne zaman kesilir?

İslam'da kurbanın birçok şartı ve önemi vardır. En temel amacı, Allah'a yakınlık sağlamak ve bu yolla manevi bir bağ kurmaktır. En yaygın olarak bilinen kurban, vacip kurban olmakla birlikte, farklı amaçlar için de çeşitli kurban türleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de akika kurbanıdır. Peki, akika kurbanı nedir?

Akika kurbanı nedir, nasıl ve ne zaman kesilir?

Kurban ibadeti, İslam dininde önemli bir yere sahip olup, iki ana kategoriye ayrılır: vacip kurbanlar ve nafile kurbanlar. Vacip kurbanlar, İslam’ın belirlediği şartlara uygun olarak kurban kesmesi gereken kişiler tarafından yerine getirilir. Bu tür kurbanlar, Kurban Bayramı’nda kesilen ve dini bir yükümlülük olarak kabul edilen kurbanlardır.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Bunun yanı sıra, vacip kurbanlar dışında kalan ve çeşitli niyetlerle kesilen başka kurban türleri de bulunmaktadır. Bu tür kurbanlar, adak, akika, şükür, sadaka ve şifa kurbanı olarak adlandırılır. Adak kurbanı, bir dileğin gerçekleşmesi durumunda kesilir ve önceden adanmış bir sözün yerine getirilmesidir. Akika kurbanı ise, yeni doğan bir çocuğun doğumundan sonra kesilir. Şükür kurbanı, Allah'a duyulan minnettarlığın bir ifadesi olarak kesilirken, sadaka kurbanı, fakir ve muhtaçlara yardım amacıyla kesilir. Şifa kurbanı ise, hastalıktan kurtulmak veya bir sağlık sorunundan kurtulmak amacıyla kesilir. Bu kapsamda en çok sorulan sorulardan biri olan Akika kurbanı nedir Diyanet’in resmî internet sitesindeki bilgiler incelenerek yanıtlanabilir.

Akika kurbanı nedir?

Akika, Arapça kökenli bir kelimedir ve yeni doğan bir bebeğin saçı anlamına gelir. Akika kurbanı kesildiği gün, bebeğin saçı da kesilir; bu yüzden bu adı almıştır. Akika kurbanı, yeni doğan bebeklerin sağlığı ve varlığı için Allah adına kesilir. Çocuğun cinsiyeti önemli değildir, önemli olan niyettir.

Bu kurban, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve yaşamı boyunca sağlıklı olması için niyet edilerek kesilir. Akika kurbanının fazileti ve sevabı büyüktür.

Geçmişte, akika kurbanı kesildiğinde, bebeğin kesilen saçlarının ağırlığınca altın alınır ve bu miktar ihtiyaç sahiplerine dağıtılırdı. Maddi imkanlar elverdiği sürece, akika kurbanının kesilmesi aileye bereket ve sevap getirir.

Akika kurbanı nasıl kesilir?

Akika kurbanı, diğer kurban türleri gibi İslam'ın belirlediği şartlara uygun olarak kesilir. Tüm kurbanlar için geçerli olan kurallar, Akika kurbanı için de geçerlidir. Ancak, Akika kurbanı ile diğer kurbanlar arasındaki fark, niyet ve amaçtır. Bu kurban, yeni doğan kız veya erkek çocuk için adak amacıyla kesilir. Akika kurbanı kesilirken, anne veya baba şöyle dua edebilir:

"Yarabbi, bu benim çocuğumun Akikasıdır. Onu cehennem ateşinden kurtuluş fidyesi olarak kabul et."

Bu dua ile birlikte, gerekli koşulları sağlayan Akika kurbanı kesilir. Bu kapsamda en çok sorulan soru akika kurbanı ne zaman kesilir sorusudur. Kesme vakti ve kuralları ile ilgili kesin bir zaman dilimi bulunmaz. Çocuğun hayatı boyunca kesilebilirken, çocuğun doğduğu 7. gün kesmek daha faziletli görülür. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçı ağırlığında altın veya değeri miktarınca sadaka verilmesi müstehaptır.

Diyanet'e göre akika kurbanı kimler yiyemez?

Akika kurbanı kesildikten sonra ilk olarak çevrede bulunan ihtiyaç sahiplerine paylaştırılması daha çok sevaptır. Akika kurban etini, anne-baba dahil herkes yiyebilir. Ancak akika etinin bir bölümünün ihtiyaç sahiplerine ve çevreye dağıtılması daha uygun görülür. Akika kurbanını kesmeden önce çevredeki yoksul kişiler belirlenir ve kesimden sonra etler dağıtılır.

Akika kurbanı kesilmezse ne olur?

Akika kurbanı farz mı sorusunun yanıtı; Akika kurbanı kesmek sünnettir ve önerilen bir ibadet olarak bilinir. Kesmek kesin bir şart olarak görülmez ve zorunlu değildir. Müslüman toplumlarında genellikle bir gelenek olarak uygulanır. Bu gelenek, doğan bebeğin hayatının başarılı ve mutlu bir şekilde ilerlemesi için dua etme, sevinç ve şükran duygularını ifade etme amacı taşır.

En Çok Aranan Haberler