AKP'nin kapatma davasına KAGİDER açıklaması

AKP hakkında açılan kapatma davasına KAGİDER'den bir açıklama geldi. KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç'ın yaptığı açıklamada "AKP aleyhine açılan kapatma davasının demokrasiye ve ekonomik istikrara zarar verir, sivil toplumu da zayıflatır. Demokrasinin vazgeçilmez öznelerinden biri olan siyasi partilerin kapatılmasının AB'ye tam üyelik iddiasında olan bir Türkiye'de olmaması gerekir ancak AKP'nin hak ve özgürlükleri sadece kendi muhafazakar sınırları içinde algılaması, siyaseti dar bir alana sıkıştırmış ve tepkinin yargı da dahil siyaset dışında aranmasını gündeme taşımıştır" denildi.

KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) Başkanı Gülseren Onanç'ın açıklaması şöyle:

"Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) olarak Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) aleyhine açılan kapatma davasının demokrasiye ve ekonomik istikrara zarar vereceğine, sivil toplumu da zayıflatacağına inanıyoruz. Demokrasinin vazgeçilmez öznelerinden biri olan siyasi partilerin kapatılmasının AB'ye tam üyelik iddiasında olan bir Türkiye de olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

KAGİDER, kadının özgür ve eşit birey olması yönünde AKP hükümetini çeşitli ortamlarda çözüm üretmeye davet etmiştir ve etmeye devam edecektir. Bizce olması gereken demokratik ortam, siyasi partilerin toplumun her kesiminden gelen taleplere daha fazla özgürlük yönünde çözüm üretmesidir. Ancak AKP'nin hak ve özgürlükleri sadece kendi muhafazakar sınırları içinde algılaması, siyaseti dar bir alana sıkıştırmış ve tepkinin yargı da dahil siyaset dışında aranmasını gündeme taşımıştır.

Hayalini kurduğumuz demokratik, laik bir hukuk devleti için siyasi partiler ve yargı dahil tüm kurumlar görevlerini dengeleri korumak yönünde hassasiyet içinde yapmalıdırlar. KAGİDER olarak tüm siyasi partilerden ve özellikle iktidar partisi olması sebebiyle ile AKP den beklentimiz, Türkiye'nin önünde bekleyen sorunlara demokratik ve özgürlükçü bir yaklaşım içinde çözüm üretmesidir. Bu hedef doğrultusunda AB süreci ivedilikle canlandırılmalıdır."