HABER

ALES PUAN HESAPLAMA! ALES sınavında yanlış doğruyu götürüyor mu? ALES sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu?

ALES sınavı da dahil pek çok sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürür mü sorusu adayların sorduğu sorular arasında yer alıyor. Akademik anlamda kariyer yapmak isteyenlerin katıldığı ve sınav sonrası araştırdığı ALES puan hesaplama işlemi gündemi meşgul eden konular arasında yer alıyor. ALES'te 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu? sorusu sınavı veya sonuçları açıklanmadan önce alacakları puana dair sağlama yapmak isteyen birçok kişinin sorguladığı konu oldu. İşte ALES'e dair detaylar!

ALES PUAN HESAPLAMA! ALES sınavında yanlış doğruyu götürüyor mu? ALES sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu?

ALES puan hesaplama işlemi, ALES'te 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu sorusu sınava giren birçok adayın araştırdığı konu oldu. Sınavdan sonra sayısal, sözel ya da eşit ağırlık puan hesaplama işleminin nasıl yapılacağını merak eden adaylar, internetten araştırmalarına başladı. ALES 4 yanlış bir doğruyu götürğyor mu ve ALES Puan Hesaplama işlemi nasıl yapılacak? sorularının ayrıntılı cevaplarına haberimizden öğrenebilirsiniz...

ALES'TE 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜR MÜ?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham
puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

Keşfet


En Çok Aranan Haberler