HABER

Aleviler için AB projesinin startı verildi

Erdemir, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve Alevi Kültür Dernekleri Üyeleri ile TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

ANKARA (ANKA) - CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, TBMM'de grubu bulunan 4 siyasi partiden 10 milletvekiliyle oluşturulacak bir komisyonun, Sivil Toplum Örgütleri ve akademisyenlerle beraber "Alevi yurttaşların insan hakları ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için hareketlenmesi projesi" için 18 ay süreyle çalışılacağını belirtti.

Erdemir, bugünün Türkiye'de yönetişim için mutlu bir gün olduğunu söyledi. Erdemir, Sivil Toplum Kurumları ve akademisyenlerin "Alevi yurttaşların insan hakları ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için hareketlenmesi projesi" kapsamında TBMM'de bulunan 4 siyasi partinin milletvekilleri ile birlikte çalışacağını ifade etti.

Çalışmanın AB projesi olarak hayata geçireceklerini ifade eden Erdemir, bu proje kapsamında konsorsiyum oluşturulan STK'lar ve bilim kurullarının, TBMM'de konu üzerine çalışan farklı partilerden 10 milletvekili ile gelecek 18 ay boyunca eş güdümlü bir çalışma yürüteceğini belirtti.

Erdemir, şöyle devam etti:

"TBMM'de grubu bulunan 4 siyasi partiden 10 milletvekili gelecek 18 ay boyunca Sivil Toplum Kurumları ve akademi ile birlikte Alevi yurttaşların insan hakları ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için hareketlenmesi projesi kapsamında eş güdümlü bir çalışma yürütecek. Bu AB projesi çerçevesinde Türkiye'de inanç alanında AİHM sözleşmesi ile uyumlu bir şekilde temel hak ve özgürlüklerin güvenceye alınması için bir diyalog ve etkileşim süreci başlatılacak ve projeyle birlikte Türkiye'de temel hak ve özgürlükler, demokrasi, inanç özgürlüğü gibi konularda daha iyi bir noktaya gelmek için bir adım atılmış olacak."

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi proje direktörü Cahit Korkmaz ise yaptığı konuşmada proje ile birlikte sadece Alevi toplumunun değil toplumdaki diğer din ve inanç topluluklarının da temel hak ve özgürlükler noktasında yeni bir aşamaya gelebileceğini söyledi. Korkmaz yeni bir sürecin başlangıcında olduklarını ifade ederek bugün bu projenin siyaset boyutunun başlangıcını yaptıklarını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön