Ali Bahçuvan: VOB da istanbul'a taşınmalı

İSTANBUL (İHA) - Boryad Dergisine konuşan Borsa Yatırımcıları Derneği (Boryad) Başkanı Ali Bahçuvan, Vadeli işlem ve Opsiyon Borsaları'nın (VOB) Türkiye için yeni bir borsa olmasına karşın, yıllardır beklenilen ve sektörün hazırlıklı olduğu bir borsa olduğunu ifade ederek "Merkez Bankası'nın bile İstanbul'a taşınacağını göz önüne alarak, VOB'un da İstanbul'a taşınması ve İMKB yönetiminde idare edilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Özelikle kur riskinin yüksek olduğu bir dönemde, gerek reel sektör gerekse ithalat ve ihracatçılar tarafından daha fazla kullanılması ve riskini hedge etmek isteyen

atırımcılar tarafından da daha çok tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Bahçuvan, "Beklenen başarının yakalanamaması; borsanın yeterince tanıtılamaması, yönetim eksikliği ve yer tercihinin yanlış olduğunun ortaya çıkması nedenlerine bağlanabilir" şeklinde konuştu.

"İŞLEM SAATLERİ VE ENSTRÜMAN SAYISINDA TRENDİN GERİSİNDEYİZ" "Vadeli işlem borsalarının işlem saatlerini incelediğimizde, sadece seans sürelerinde işlem yapan bizim gibi borsaların yetersiz kaldığını, seans saatleri dışına çıkan borsaların daha başarılı olduğunu ve piyasaya da ışık tuttuğunu görüyoruz. Şu anda dünyanın birçok vadeli işlem borsasında 24 saate kadar işlem yapılabilmekte" diyen Bahçuvan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünya piyasalarının birebir izlendiği bir trend yaşıyoruz. Bu trende uyarak, dünya piyasalarıyla eş zamanlı işlem görebilecek olan vadeli işlemler borsasında, hem işlem hacmi hem de derinlik artışı olacaktır. Bu, aracı kurum kârlarına da olumlu etki yapacaktır. Ayrıca, enstrüman sayısı konusunda da ülkemizde dünyaya göre çok geride kaldığımızı söylemem gerek. Tüm bu değişiklikleri yapmak hiç zor değilken, kamu kurumu mantığı ile var olan düzeni devam ettirmeye çalışmak çok yanlış. Eğer İstanbul'u finans merkezi yapacaksak, önce uluslararası piyasalara tam entegrasyonu sağlamalıyız."

"GÜNLÜK İŞLEM YAPARAK BİR NEVİ KUMAR OYNAYAN KİTLE İLE HERHANGİ BİR YERE VARILMASI MÜMKÜN DEĞİL"
VOB'un, Türkiye'deki tüm sanayi ve ticaret odalarını teker teker dolaşarak, her gittiği ilde vatandaşlara yönelik tanıtım konferansları düzenleyerek kendini tanıtması gerektiğini söyleyen Bahçuvan sözlerini şöyle tamamladı:

"Yoksa piyasada günlük işlem yaparak bir nevi kumar oynayan kitle ile herhangi bir yere varılması mümkün değil. Bunu da VOB'da hesap açan bireysel ve kurumsal yatırımcı hesap sayısını karşılaştırarak anlayabiliriz. Her iki unsur dengeli bir şekilde artmalıdır."