HABER

"Alman vakıfları olabilir"

ANKARA (İHA) - Doç. Dr. Necip Hablemidoğlu'nun 12 yıllık arkadaşı ve meslektaşı Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı Tahir Hatipoğlu, Hablemitoğlu'nun öldürülmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dün akşam evinin önünde silahlı saldırıda hayatını kaybeden Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun Alman Vakıfları'nca öldürülmüş olabileceğini düşündüğünü söyleyen Tahir Hatipoğlu, Hablemitoğlu'nun son zamanlarda bu vakıflarla ilgili çok derin araştırmalar yaptığını söyledi. Hatipoğlu, Alman istihbaratının, Türkiye'de vakıflar görüntüsünde çalıştığını kendisine söylediyen Hablemitoğlu'nun YÖK'e karşı düşüncelerinden ve tavırlarından çok iyi tanıdığını ve kendisinin YÖK'ün tutumlarına karşı olduğunu söyledi. Fethullahçılar tarafından da sıkça tehdit aldığını ve bunlara hiç aldırmadığını kendisine söylediğini belirten Hatipoğlu, meslektaşının çok ilginç ve cesur birisi olduğunu anlattı.

Hatipoğlu, şu ana kadar Alman vakıfları, ABD vakıfları ve Fethullahçılar'ın Ankara İstanbul ve İzmir mahkemelerinde Hablemitoğlu hakkında 480 milyar lira civarında tazminat davası açtıklarını da belirtti. Hablemitoğlu'nun Genelkurmay Başkanlığı arşivinde sürekli çalıştığını söyleyen Hatipoğlu, meslektaşının ülkücü bir çizgide olduğunu, 1990 öncesinde Ankara Üniversitesi'nda çalıştığı yıllarda, üniversite yönetiminin düzenlediği sahte sınavları ortaya çıkarması sonucu ülkücülerle ters düştüğünü dile getirdi. Hablemitoğlu'nun son zamanlarda ulusalcı çizgide 'Ulusal-sol' görüşünde olduğunu kaydeden Hatipoğlu, bu cinayetin 'gündem değiştirmek amaçlı' olarak da işlenmiş olabileceğini belirtti.

Ankara Üniversitesi yönetiminin Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'na karşı çok baskıcı bir davranış sergilediğini belirten Hatipoğlu, arkadaşının üniversiteden 3 kez atıldığına ve 45 soruşturma geçirdiğine dikkat çekti. Hatipoğlu ayrıca Alman vakıflarıyla ilgili araştırmalarından ve medyada çıkan yazılarından rahatsız olan Alman Büyükelçisi'nin Ankara Üniversitesi Rektörü'ne gelerek Hablemitoğlu'nu şikayet ettiğini, rektörün de Hablemitoğlu'yla bu konuda kanuştuğunu anlattı. Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı Tahir Hatipoğlu, ayrıca Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nün Hablemitoğlu'na bir oda ve bir masa dahi vermediğini öne sürdü. Eşi Şengül Hablemitoğlu'nun da aynı üniversitede Ev Ekonomisi Yüksekokulu'nda doçent olduğunu söyleyen Hatipoğlu, "Şimdi de Ankara Üniversitesi'nin cenazeyi organize etmek istediğini, ancak eşinin üniversitenin bu isteğini geri çevirdiğini duydum" dedi.

Kendisinin Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı, Dr. Necip Hablemitoğlu'nun ise Genel Başkan Yardımcısı olduğunu belirten Hatipoğlu, Hablemitoğlu ile ilk kez 1990 yılında tanıştığını söyledi. Necip Hablemitoğlu'nun aslen Kırım Türkü olduğunu kaydeden Hatipoğlu, arkadaşının Moldavya'da Gagauz Türkleriyle 6 ay birlikte yaşayıp bu konuda bir araştırma yaptığını bildiğini ancak bu çalışmaların yayınlanmadığını belirtti. Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun yayınlanmış eserleri arasında 'Eylül Üniversitesi', 'Bergama Dosyası' ve 'Rusya'da Kadın Hareketi'nin bulunduğunu kaydeden Tahir Hatipoğlu, son eseri olan 'Köstebek' adlı kitabını ise hiçbir yayınevine bastıramadığını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler