HABER

Almanya'da ortak seçim kampanyası

Hükümetteki koalisyon ortakları SPD ile Birlik 90/ Yeşiller Partisi ortak seçim kampanyası düzenleyerek Almanya siyasi tarihinde bir ilke imza attı.

Almanya'da ortak seçim kampanyası

Başbakan Schröder ile Dışişleri Bakanı Fischer'in katıldığı seçim kampanyasında, Almanya'da yaşayan azınlıkların seçim malzemesi olarak kullanılmasının siyasi ahlakla bağdaşmadığı mesajı çıktı.

Başkent Berlin'deki tarihi Brendenburg Kapısı önünde "Go on Schröder and Fischer" adı altında düzenlenen ortak seçim mitinginde başbakan Schröder, Irak'a yönelik olası bir harekat ile ilgili olarak "NATO'dan doğan yükümlülüklerimizden dolayı müttefiklerimize yönelik saldırı olduğunda dayanışma göstermemiz doğal. Teröre karşı sürdürdüğümüz mücadele de henüz bitmiş değil. Ancak Ortadoğu'nun yeni bir savaşa değil, bol bol barışa ihtiyacı var" diyerek bilinen görüşleri dile getirdi.

Yurt içinde ve yurt dışında barış politikalarını sürdüreceklerini ifade eden Schröder, "Bunu da sadece Dışişleri Bakanı Fischer ile yapmak istiyorum" şeklinde seçmene mesaj vererek , koalisyonu devam ettirmeden yana olduğunu ifade etti.

"YABANCI DÜŞMANLIĞINA KARŞI"

Avrupa'nın bazı ülkelerinde yabancı düşmanlığı yaparak halkı kışkırtan sağcı muhafazakar partilerin tutumunu da eleştiren Schröder, "Bu nedenle bir hafta daha enerjinizi bizim için harcamanızı istiyorum. Almanya'dan yabancı düşmanlığına karşı etkili bir sinyal gelmeli" dedi.

Eğitimin önemine de işaret eden Schröder, "Tam gün eğitim için çaba harcayacağız. Bu sayede tüm kesimlerdeki insanlar yeterli eğitim alıp iş piyasasında eşit imkanlara sahip olacaklar" şeklinde görüş belirtti.

İşsizliği istedikleri düzeyde indiremediklerine, ancak işsizliğin yine de azalmakta olduğuna işaret eden Schröder, "Birlik partilerinin iktidar döneminde 1 milyon daha fazla işsiz vardı. Bu nedenle Birlik partilerinden ve başbakan adayları Stoiber'den nasihat almayız" dedi.

Dışişleri Bakanı Joschka Fischer de yaptığı seçim konuşmasında, "Başbakan olmak istemiyorum. Schröder yönetiminde 4 yıl daha Dışişleri Bakanı olarak görev yapmak istiyorum. Bu nedenle Stoiber'i Bavyera'da bırakın, Hür Demokrat Parti Genel Başkanı Westerwelle'yi de muhalefet sıralarına gönderin" diyerek seçmenden yoğun destek istedi.

"MÜTTEFİKİMİZ HATA YAPARSA, BUNU AÇIKÇA SÖYLERİZ"

Fischer, Irak konusuyla ilgili olarak da, "Müttefiklerimiz hata yaparsa, bunu açıkça söyleriz. Nitekim öyle de yaptık" diye konuştu. Terörizm ile anlaşma sağlanmasının mümkün olmadığını vurgulayan Fischer, "Ortadoğu'da barışın sağlanması gerekir. Biz barış içersinde yan yana yaşayan bir İsrail ve Filistin devleti istiyoruz" dedi.

Almanya'nın, dünyadaki zengin ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Fischer, "Bu nedenle, sefalet içersinde yaşayan insanlara yardım etme sorumluluğumuz var. Zengin ülkelerin fakir ülkelere yardım etme sorumluluğu vardır" şeklinde görüş belirtti.

SPD-Yeşiller koalisyonunda birçok başarılı çalışmalar yaptıklarını belirten Fischer, "Nükleer enerjiden vazgeçerek, yenilenebilir enerjilere imkan tanıdık. Sadece nükleer enerjiden vazgeçmemiz bile, yeniden bizi seçmeniz için yeterli bir sebep" diye konuştu.

Genel seçimlerde Almanya'nın yeni yönünün belirleneceğini kaydeden Fischer, "Ya reformları sürdüreceğiz, ya da geriye döneceğiz" dedi.

Schröder ve Fischer'in tarihi Brandenburg kapısının önünde yaptıkları seçim kampanyası sırasında sıkı güvenlik önlemleri alındı. Çevredeki binalara keski nişancılar yerleştirildi.

Yaklaşık 20 bin kişinin izlediği seçim kampanyasına çeşitli müzik grupları da katılırken, Türk kökenli seçmenlerin ilgi göstermediği görüldü.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler