HABER

Almanya’da yabancı düşmanlığı kaynaklı suçlarda artış

Almanya Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Federal Polis Dairesi (BKA) Şefi Holger Münch ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Almanya’da siyasi suçların arttığını söyledi.

Muhsin Ceylan, Köln (DHA) - Almanya Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Federal Polis Dairesi (BKA) Şefi Holger Münch ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Almanya’da siyasi suçların arttığını söyledi.

BKA Şefi Münch ile birlikte 'Almanya’daki siyasi suç verileri’ni açıklayan Bakan Seehofer, 2018 yılında sol ideoloji merkezli suçlarda gerileme olduğunu belirtirken; göçmen düşmanlığı ve anti semitizmden kaynaklanan suçlarda artış olduğuna dikkat çekti.

BKA verilerine göre, Almanya’da,2018 yılında 910 İslam düşmanlığından kaynaklanan suçun kayıtlara geçtiğini belirten Bakan Seehofer, Hristiyanlık düşmanlığından işlenen suç sayısının da 121 olduğunu açıkladı.

2018 politik suçlar istatistik raporu verilerini açıklayan Bakan Seehofer, 2018 yılında 20 bin 431’ini sağcıların işlediği, toplam 36 bin 62 siyasi suç işlendiğini söyledi.

Almanya 2018 suç rapor verilerine göre, kayıtlara geçen 7 bin 700 yabancı ve göçmen düşmanlığı suçlarında, geçen yıla oranla yüzde 20’lik bir artış yaşanırken; bu suçları işleyenlerin de sağcı kanattan geldiği belirtildi.

Sol ideolojik kaynaklı suçların 2017 verilerine göre yüzde 18 oranında azaldığı görülürken, suç sayısı 7 bin 961’e geriledi.

“Almanya’da, ‘başka ülkelerdeki gelişmeler’ eksenli suç oranlarında Suriye savaşıyla birlikte ciddi artış yaşandı. Bu suçlar, genellikle ülkemizdeki Türk dernekleri ve camilere yönelik şiddet içerikli suçlardı” diyen Bakan Seehoffer, 'Yahudi düşmanlığı'ndan kaynaklanan suçların toplam sayısının bin 799 olduğunu ve bu suçları işleyenlerin yüzde 90’ının da sağ ideolojik kanattan geldiğini kaydetti.

Geri Dön