HABER

Anadolu'da ilginç tedavi yöntemleri

Yurt genelinde yöreden yöreye çeşitlilik ve farklılık gösteren ilginç tedavi yöntemleri birçok insan için umut kapısı oluyor. Halk Hekimliği uygulamalarında önemli rolü olan Anadolu inançlarında ilginç tedavi yöntemleri karşımıza çıkıyor.

Anadolu'da ilginç tedavi yöntemleri

Kekeme çocuğa cami kapısı açtırılıyor, yürüyemeyen çocuğun iki başparmağı bağlanıp camiden ilk çıkana kestiriliyor. Kültür Bakanlığı'nın internet sayfasında yer alan Alparslan ve Meltem Cingöz Santur tarafından hazırlanan araştırmadan derlenen bilgilere göre, dikkat çeken araştırma örnekleri şu şekilde:

"- Uşak'ta korkan, dili tutulan çocuklar için, akşam namazından sonraya kalmamak şartıyla kurşun dökülür. Yürümesi geciken çocuk için, cuma namazından sonra evin yaşlı kadını tarafından merdiven başında, 'Yürüyemiyorsun, kösteğini kesiyorum' sözleri söylenip, bir bıçakla kesme hareketi yapılır. Bu işlem üç kere tekrarlandıktan sonra, 'Kösteğini kestim' denilerek, bıçak merdiven başına saplanır ve çocuktan bıçağı alıp vermesi istenir.

- Sinop'ta göz batmasında bir diş sarmısak, kalem gibi yontulmuş bir çıra parçası üzerine kırk bir defa sürüldükten sonra üç gece göze sürme gibi çekilir.

- Bursa'da akıl hastasının gömleği yatır sandukasına bırakılır, iki gün sonra giydirilir.

- Ankara'da türbe anahtarı, boğmacalı çocuğun boğazına sürülür, türbede bir gece bırakılan gömlek kırk gün çocuğa giydirilir.

- Bursa'da çocuk isteyen kadınlar türbe toprağından çıkan solucanı yer.

- Adıyaman'da felçli hasta, türbe penceresinden geçirilir, türbe bekçisi terlikle felçli hastaya vurur.

- Yozgat'ta yeni doğmuş çocukta oluşan yaralar için (tıvga) okunmuş bir demet asma yaprağı, eşik altına gömülür.

- Ankara'da cami önündeki taşa yatırılan boğmacalı çocuğun boğazı, ocaklı biri tarafından bıçakla sıvanır.

- Artvin, Eskişehir ve Kastamonu'da kırk basmaması için loğusa ve çocuğun üzerinde makas, bıçak bulundurulur; iki loğusa, iğne, para değiştirir.

- Ankara'da kekeme çocuğa cami kapısı açtırılır.

- Kahramanmaraş'ta sahibi Mehmet olan kırk evden toplanan parayla alınan bal, cuma namazından önce kekeme çocuğa yedirilir.

- Ankara'da yürüyemeyen çocuğun iki başparmağı bağlanıp camiden ilk çıkana kestirilir. Sürekli ağlayan çocuğun kafası, caminin dört duvarına değdirilir".

ANKARA (İHA) -

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler