Ankara Büyükşehir Belediyesinden 'Çocuk Koruma Evleri' açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 'belediyenin koruma evlerinde kalan çocukların atıldığına' dair bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden 'Çocuk Koruma Evleri' açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında "belediyenin koruma evlerinde kalan çocukların atıldığına" dair haberlerin yer aldığı ifade edildi.

'BÖYLE BİR UYGULAMAMIZ OLMAZ'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, 6 Ağustos'taki Belediye Meclisi toplantısında "Çocukları sokağa salmak için vicdansız olmak lazım. Böyle bir uygulamamız olmaz." ifadelerini kullandığı aktarılan açıklamada, çocuk evleri konusunda uygulamada yaşanan sorunlar üzerine, 2012 yılında Belediye Kanunu'nda değişiklik yapılarak, belediyelerin "çocuk koruma evleri" açma yetki ve görevlerinin kaldırıldığı, sadece "çocuk konukevi" açılmasına izin verildiği anımsatıldı.

Çocukların uzun süreli kalacakları bu tür sosyal kuruluşların faaliyetleri için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından izin alınması gerektiğine işaret edilen açıklamada, buralarda uzun süre bakılacak çocuklar için çocuk mahkemesinden korunma/tedbir kararları alınmış olması şartı vurgulandı.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Konunun önemi nedeniyle, Başkan Yavaş'ın talimatı ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin "konukevi" düzenine geçilerek çocukların faydalı bir ortamda geleceklerinin sağlanması için girişimlerde bulunduğuna değinilen açıklamada, Vali Vasip Şahin'in durumdan derhal haberdar edilerek uygulamanın yasaya uygun bir çözüme kavuşması için çalışma başlatıldığı kaydedildi.

"YETİMİN HAKINI KORUYACAĞIZ"

Büyükşehir Belediyesince, ailelerin yanında kalan çocuklara, gıda, eşya, nakliye, taşıma ve teknik personel desteği gibi sosyal yardım ve müdahaleler gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Konunun resmi muhatabı olan Bakanlıktan da gerekli desteğin sağlanması adına gerek Valilik kanalıyla ve gerek Başkanlığımız kanalıyla çalışmalar yürütülmektedir. Kanunsuzluğun, denetimsizliğin ve yetkisizliğin getirdiği bir trajedi karşısında Büyükşehir Belediyemizin yaptığı çok nettir. Söz konusu uygulamada yasaya aykırılık söz konusudur ve hiçbir çocuk sokağa bırakılmadan yasal çözüme gidilmektedir. Hal böyle iken bazı kesimlerce konunun ısrarla köpürtülmesi, siyasi nemalanma ve vicdan istismarı girişimlerinde bulunulması, bu girişimlerin yine aynı basın kurumlarında rağbet görmesi çok manidardır. Bu konuda ısrarla açıklama yapan ve ilgili haber kaynaklarında yer bulma telaşı ile vicdana ve izana sığmayan şekilde hareket eden kamu görevlilerini anlamak mümkün değildir. Devlet kurumları popülist söylemlerle değil, kanunlarla yönetilmektedir."

Ankara Büyükşehir Belediyesinde kanuna aykırı hiçbir duruma müsamaha gösterilmeyeceği ve hukuk içinde kalınarak çocukların istikbale en güzel şekilde hazırlanmasının sağlanacağını aktarılan açıklamada, "Şu bilinmelidir ki ne çocuklarımızı sokağa bırakacağız ne de hukuku çiğneyeceğiz. Yasaların emrettiği gibi 'konukevi' düzenine geçeceğiz ve çocuklarımızı sağlam yasal güvencelere kavuşturup başkaca hiçbir yapının tekeline bırakmayacağız. Hem yetimin hakkını hem de milletin kaynaklarını koruyacağız." değerlendirmesinde bulunuldu.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Allah rızası için şu Antalya bel.başkanı Muhittin Böcek'i değiştirin ya..5 ay bitiyor herif daha tek çivi çakmadı..işi gücü konser, şenlik, festival, düğün, güreşler, etkinlikler, açılışlar, ,,, şimdi de kalkmış ukraynaya gitmiş...akp döneminde her yer toz toprak içindeydi..her köşede dozerler, kepçeler çalışıyordu.. bu geldi antalyannın el frenini çekti..biz bu herif ipek BÖCEĞİ gibi çalışkandır sandık , cırcır BÖCEĞİ gibi tembel çıktı..yazıklar olsun verdiğimiz oylara..
ağzına sağlık
Ben akp li değilim hiçbir zamanda akpye oy vermedim ama bu arkadaş doğruları yazmış.En basitinden örnek verim size 5 aydır evleri sivrisinekler hamamböcekleri bastı mahalleler arası ilaç sıkan araçlar artık çalışmıyor belediyeye telefonda ettik twitterdanda yazdık yok arkadaş sokaklar caddeler pislik içinde çayır çimenler birçok yerde amazona dönmüş 1 metre uzunlukta çimenmi olur bakım yok!Proje mroje zaten birşey yok geçmişte bitmek üzere olan projeler bile iptal çivi çakmadı!doğu garajı projesi var %95 i bitik yapmam ben diyor oradan ekmek yiyen 2 bin esnaf var çevresinde sokaktan geçen yok!
600.000$ danışmanlık ücreti olan başkan!
havuz medyası iş başında. ayrıca o evlerde kalanların uyması gereken kurallar vardır. uyulmaması durumunda da gereği yapılır
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler