HABER

Anne adaylarının korkulu rüyası

Her yıl dünya çapında yaklaşık 3 milyon hamile kadın, gebelik zehirlenmesine veya tıbbi terminolojiyle "pre-eklampsi" adı verilen rahatsızlığa yakalanıyor. Yaklaşık 75 bin kadın da bu rahatsızlık sebebiyle hayatını kaybediyor. Söz konusu rahatsızlık, annenin tansiyonu düzenli takip edilerek tespit edilebiliyor. Ancak bu yöntem de kesin teşhis sağlamaya yetmiyor. Yeni bir kan testinin daha net teşhis koymayı sağlayabileceği belirtiliyor.

Anne adaylarının korkulu rüyası

Harvard Üniversitesi ile Boston'daki Beth Deaconess Hastanesi'ne bağlı araştırmacılar, kanda, gebelik zehirlenmesi riskinin arttığını gösteren bir maddeyi ortaya çıkardılar. Yarısı gebelik zehirlenmesi olan, yarısı da bu hastalığa yakalanmamış 280 kadını kapsayan araştırma sonunda, 's-FIT1' adı verilen maddenin, halen hasta olan kadınların kanında diğerlerine nazaran üç kat daha fazla olduğu belirlendi.

KAN TESTİNE İHTİYAÇ DUYULUYOR

Araştırmanın sonuçlarını yayımlayan New England Tıp Dergisi'nin editör yardımcısı Carin Solomon, bu amaca dönük bir kan testine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak,

"Kan basıncı artınca, rahatsızlığın da arttığı ortada. İlginç olan şu ki, s-FIT1 adı verilen bu madde, bu klinik bulgular ortaya çıkarılmadan önce de aşırı biçimde ve açıkça artıyordu" diyor.

GENETİK FAKTÖRLER DE ROL OYNUYOR

Dr. Solomon ayrıca, s-FIT1 seviyesinin, diğer şeylerin yanı sıra genetik faktörler, şeker hastalığı, kalsiyum eksikliği gibi sebeplerle de artabileceğini kaydediyor.

Bu arada, fareler üzerinde yapılan bir araştırma da rahatsızlığın s-FIT1 düzeyindeki artışla açık şekilde teşhis edilebildiğini gösteriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler