HABER

Anne Frank'i Nazilerden saklayan Gies öldü

Anne Frank ile ailesini 2 yıl boyunca Nazilerden saklayan ve Frank'in günlüğünü bularak kurtaran Miep Gies adlı kadın öldü.

AMSTERDAM (A.A) - İkinci Dünya Savaşı sırasında yazdığı günlükle pek çok filme ve romana konu olan Anne Frank ile ailesini 2 yıl boyunca Nazilerden saklayan ve Frank'in günlüğünü bularak kurtaran Miep Gies adlı kadın öldü.

Anne Frank Müzesi'nin, Gies'in 100 yaşında öldüğü haberini dünyaya duyurmasının ardından, Gies'in internet sitesinde yer alan haberde, Gies'in kısa süren bir hastalık devresinin ardından öldüğü belirtildi.

İngiliz Yayın Kuruluşu BBC'nin haberinde, geçen ay düşmesine bağlı olarak rahatsızlık geçiren Gies'in kaldığı bakımevinden öldüğü kaydedildi.

Gies, Nazi işgalindeki Hollanda'da, kendisi Yahudi olmadığı halde, 25 ay boyunca bir kanal deposunun arkasındaki gizli bir ek binada saklanan Anne Frank, Frank'in anne ve babası, kız kardeşi ve diğer 4 Yahudiye yiyecek ve kitaplar getirerek ve morallerini yüksek tutmaya çalışarak yardım eden birkaç kişiden biriydi.

Gies, Alman polisinin Frank'in evine baskın yapmasının ardından Frank'in dağılmış defterlerini ve yazılı kağıtlarını bir araya getirdikten sonra, savaşın ardından kendisine vermek üzere bir çekmecede saklayarak günümüze kadar korunmasını sağlayan kişiydi.

Anne Frank'e 13. yaş günü hediyesi olarak verilen günlükte, Frank'in 12 Haziran 1942'den 1 Ağustos 1944'e kadar saklanarak geçirdiği hayatına ilişkin tuttuğu kayıtlar bulunuyordu.

Frank, Bergen Belsen'deki bir toplama kampında, Mart 1945'te, toplama kampında tutulan Yahudilerin kurtarılmasından sadece 2 hafta önce, 15 yaşındayken tifüsten öldü.

Anne Frank'in ölmesi üzerine Gies, bir çekmecede sakladığı, Frank'e ait yazılı kağıtlar ile defterini, Frank'in ailesinden hayatta kalan tek kişi olan babası Otto'ya vermiş, Otto da söz konusu anıları 1947'de kitap haline getirmişti.

Geri Dön