HABER

Anne sütüyle beslenen çocuklar daha zeki

Bebeklerin doğumundan 6 aya kadar anne sütüyle beslenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, anne sütüyle beslenen çocukların diğer besinlerle beslenen çocuklara oranla daha zeki olduğunu belirtiyorlar.

Anne sütüyle beslenen çocuklar daha zeki

Nevşehir Sağlık Müdürü Dr. Salim Aytekin yaptığı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yeni doğan bebeklerde, ana besin kaynağı niteliğindeki anne sütünün önemi, desteklenmesi ve özendirilmesine yönelik yoğunlaştırılmış eğitim çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi. Bütün bebeklerin ve çocukların sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterli beslenme hakkına sahip olduklarını kaydeden Aytekin, emzirmenin de bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntem olduğuna dikkat çekti.

Aytekin, yapılan bilimsel araştırmalarda anne sütü ile beslenen bebeklerin, diğer besinlerle beslenen çocuklara göre daha zeki olduklarının ortaya konulduğunu belirterek, anne sütünün temiz olması, mikrop içermemesi ve kolay sindirilebilir özelliği ile bebek ve çocukların en temel besinini oluşturduğunu ifade etti. Aytekin, uzmanlardan oluşan ekiplerin Nevşehir'de sağlık amaçlı eğitim çalışmalarında anneleri, anne sütü konusunda eğitimden geçirdiklerini de sözlerine ekledi.

NEVŞEHİR (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön