HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Antep fıstığı: Faydaları nelerdir?

Doğanın en değerli ürünlerinden biri olan Antep fıstığı; lezzeti, besin değerleri, kendine özgü rengi ve kokusu ile mutfaklara zenginlik katar.

Antep fıstığı: Faydaları nelerdir?

Tek başına tüketilebildiği gibi, başta tatlı çeşitleri olmak üzere farklı besin maddelerinin yapımında da önemli rol oynar. Bilimsel adı Pistacia olan, kutsal metinlerde, edebi yapıtlarda adı geçen yemiş, sert kabuğunun içerisinden sofralara gelen bir armağan gibidir. Şam fıstığı olarak da bilinir. Çerezcilikte ve tatlıcılıkta çok kullanılmasının yanı sıra, eczacılıkta ve öksürük şurubunun yapımında da kullanılır. Türkiye toprakları bu ürünün anavatanı sınırlarındadır.

Çerez olarak tüketilirken, taze, kavrulmuş ya da tuzlu çeşitleri tercih edilebilir. Son derece lezzetli bir gıda olan ve keyifle tüketilen Antep fıstığının tarımsal değeri de yüksektir. İnsan sağlığına pek çok faydaları ve iyileştirici, hücre yenileyici özelliği bulunur.

Antep Fıstığının Kalorisi ve Besin Değeri

Protein, yağ, vitaminler, potasyum, fosfor gibi mineraller ve lif açısından oldukça zengin olan ürünün 100 gramı kalori ve besin değerleri açısından ortalama şu değerleri içerir:

Miktar: 100 gram

Kalori (kcal): 560

Yağ (g): 45,32

Karbonhidrat (mg): 27,17

Protein (g): 20,16

Antep Fıstığının Faydaları

1. Antioksidan özelliktedir

Zengin besin değerleri içeren Antep fıstığı E, B ve C vitaminleri barındırır. Vitamin deposu olmanın yanı sıra antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. İçerisinde hem karotoneid hem de flavonidler bulunur. Böylece anti aging uygulamaları, sağlıklı ve genç kalmayı destekler.

2. Kalp sağlığını korur

iStock-966795460

En önemli faydalarından biri olarak, kalp sağlığını korur ve kardiyovasküler hastalıklardan kişiyi uzak tutar. Kanda oluşan kötü kolesterolü engeller, kandaki kolesterol oranını düşürür. Antioksidan açısından güçlü bir besin olması dolayısıyla, içeriğindeki fitosteroller ve doymamış yağ asitleri sayesinde kalbi güçlendirir. Düzenli olarak tüketildiğinde kanda bulunan LDL düzeyi azalırken, iyi kolesterol oranı yükselir. Böylece kalp ve damar hastalıkları riskini minimize eder.

3. Diyabete iyi gelir

iStock-1141160481

İnce bağırsakta glikoz emilimini büyük oranda azaltır. Bu nedenle diyabet hastaları için büyük fayda sağlar. Diyabet hastalarının alması gereken mineral ve fosforu içerir. Az bir miktarı ile mineral ve fosfor ihtiyacı rahatlıkla karşılanır. Aynı zamanda B6 vitamini içerir. Hemoglobin üretimi için ihtiyaç duyulan B6 vitamini, bu lezzetli yemişle karşılanabilir. B6 ile hemoglobinin oksijen taşıma oranını da çoğaltır. Kansızlığı engeller. Özellikle ikinci tip diyabete karşı etkilidir. Amino asitlerde bulunan proteinleri bozduğundan dolayı, fosfor sayesinde glukozun tolere edilmesini kolaylaştırır. Diyabete sebebiyet veren glikasyon süreçlerini dengeler. Böylece diyabete karşı kalkan vazifesi görür.

4. Sinir sistemine iyi gelir

Tüm sinir sistemi üzerine geniş çaplı bir etkinliğe sahiptir. B6 vitamini kaynağı olmasından dolayı, sindirim sistemini olumlu etkiler. Amino asitlerin sağlıklı oluşumuna katkı verir. Sinir hücreleri ile ilgili olan protein bazlı miyelin yapıların oluşumunda çok önemli bir işlev görür. Böylece sinir hücreleri arasındaki iletişimi kolaylaştırır. Ayırca, seratonin, melatonin, epinefrin, gama aminobutirik gibi hormonların üretimine katkı sağlar. Sinir hücrelerini uyarır ve sinir sisteminin genel sağlığını güçlendirir. Düzenli kullanımında depresyon, baş ağrıları, müzmin ağrılar, Parkinson gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir

iStock-1205199983

Antep fıstığının içerdiği B6 vitamini aynı zamanda bağışıklık sisteminin güç kazanması açısından hayati önem taşır. Sağlıklı bir bağışıklık için bu vitamin elzemdir. Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı olarak gelişmesine katkıda bulunur. Böylece lenfoid bezleri, timüs, dalak, lenf düğümleri sağlığı korunur. Beyaz kan hücrelerini de koruyarak vücutta gelişen enfeksiyonların engellenmesini sağlar.

6. Cilt ve saç güzelliğine katkı sağlar

Güçlü ve zengin bir E vitamini kaynağıdır. Antioksidan olarak yağda çözünebildiği için hücreleri ve hücre zarını onarır. Cilt sağlığını koruyan ve güzelliği destekleyen E vitamini sayesinde cilt UV ışınlarından da korunur. Erken yaşlanma riskini ortadan kaldırır, yaşlanmayı geciktirir. Hücre yenilenmesini sağlar. Ciltte yağ dengesini korur, kuruluk ile savaşır. Esnek ve yumuşak bir cildi destekler, kırışıklığı önler. Ayrıca cilt kanseri tehlikesini düşürür.

7. Öksürüğü iyileştirir

iStock-1059369662

Antep fıstığı aynı zamanda iltihap temizleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle bronşitin, solunum yolu rahatsızlıklarının ve öksürüğün iyileşmesinde büyük katkı sağlar. Göğsü yumuşatarak iltihapları giderir. Göğüs ağrılarını azaltır ve öksürüğün iyileşmesine yardımcı olur.

8. Nekahat dönemlerini hızlandırır

Bedenin yorgun düştüğü hastalık sonrası iyileşme ve nekahat dönemlerinde vücuda güçlü bir destek sağlar. Rahat geçen ve daha kısa bir süreçte hastanın kendini toparlamasına yardımcı olur. Zengin besin değerleri sayesinde bünyenin direncini artırır.

9. Doğal afrodizyaktır

iStock-1162778711

Aynı zamanda cinsel gücü olumlu yönde etkileme özelliği bulunur. Özellikle erkeklerde cinsel gücü ve isteği çoğaltır. Düzenli yenmesi durumunda cinsel işlev bozukluklarını azaltır. Üç haftalık düzenli kullanım sonucunda belirgin bir iyileşme hali gözlemlenebilir.

10. Hamilelikte birçok fayda sağlar

iStock-1213687410

Beslenmenin hayati bir önem taşıdığı hamilelikte Antep fıstığının faydaları, anne ve bebek sağlığını olumlu etkiler. Zengin bir protein kaynağı olarak bebeğin kas ve dokularının gelişimini destekler. Kandaki kötü kolesterolü düşürerek hamilelikte lipid seviyesinin korunmasını sağlar. Bağışıklığı güçlendirirken, E vitamini ve karoten maddeleri ile antioksidan etki yapar. Hem anneyi hem de bebeği enfeksiyonlardan korur. Bakır içerir ve kırmızı kan hücrelerinin sentezine yardım eder. Eklem iltihaplarını ve şişlikleri engeller. Lif içeriği sayesinde anneyi kabızlıktan korur. Ayırca omega 3 yağ asitleri sayesinde bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunur.

Antep Fıstığının Zararları

Pek çok faydası bulunan bir besin olmasına karşın, aşırı tüketilmesi durumunda bazı zararlara da yol açabilir.

  • Oldukça yağ oranı yüksek bir içeriğe sahiptir. Antep fıstığı kilo yapar mı sorusunun cevabı tüketilen miktara bağlı olmakla beraber, kilolu ya da kilo almaya yatkın kişilerin dikkatli tüketmeleri gerekir.
  • Yüksek yağ oranından dolayı cilt yağlanmasına, sivilce oluşumuna, sivilcelerin geç iyileşmesine ve aşırı yağlanma kaynaklı cilt problemlerine sebebiyet verebilir. Ayrıca özellikle fazla yağlı cilde sahip olan kişilerde cildin yanı sıra saçların da yağ dengesini olumsuz etkileyebilir. Dökülmelere yol açabilir.
  • İçeriğinde bulunan ve sindirime müdahale eden fruktanlardan dolayı ishal, şişkinlik ya da karın ağrısına yol açabilir. Sodyumu yüksek oranda içermesinden dolayı, hamileler tarafından ölçülü yenmelidir.
    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler