HABER

Appathurai'den Türkiye'ye övgü

NATO Sözcüsü James Appathurai, Afganistan'da hiçbir ülkenin Türkiye'nin rolünü oynamasının mümkün olmadığını söyledi.

NATO'nun kamu diplomasisi çalışmaları kapsamında Brüksel'de bir grup Türk gazeteciyle bir araya gelen Appathurai, 28 Ocak Perşembe günü Londra'da yapılacak Afganistan ve bugün İstanbul'da düzenlenen Afganistan'a komşu ülkeler toplantılarına büyük önem verdiklerini kaydetti.

Appathurai, İstanbul ve Londra toplantılarının 4-5 Şubatta İstanbul'da yapılacak NATO gayri resmi savunma bakanları toplantısı öncesinde önemli bir platform teşkil edeceğini belirterek, ''İstanbul'da bakanlar ilk gün hangi konuların öncelikli olduğunu ve bunların ne şekilde finanse edileceğini ele alacaklar, ikinci gün de klasik savunma bakanları toplantısı yapılacak. Afganistan dışındaki operasyonlar ile korsanlarla mücadele gibi konular görüşülecek. İstanbul'un çok yararlı toplantılara ev sahipliği yapacağına inanıyoruz'' dedi.

İstanbul'un bugün ev sahipliği yaptığı toplantıyı da çok önemsediklerini ifade eden Appathurai, coğrafi ve kültürel yakınlığın ve NATO'daki konumunun Türkiye'yi Afganistan konusunda ön plana çıkardığını vurgulayarak, ''Afganistan'da hiçbir ülke Türkiye'nin oynadığı rolü oynayamaz'' diye konuştu.

Appathurai, Afganistan'da dönüşüm sürecinin 2010 yılı içinde hız kazanacağını, Afgan polis ve askerinin eğitimden geçirileceğini, ülke güvenliğinin bölge bölge ele alınacağı bir 'yol haritası' oluşturulacağını ifade ederek, böylece Afgan halkının kendi güvenliğine katkısının artırılmış olacağını söyledi.

Türkiye'nin NATO içinde önemli görevler üstlendiğini ve üstlenmeye de devam edeceğini ifade eden Appathurai, NATO üyesi olan ancak AB üyesi olmayan Türkiye'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda bazı sıkıntılar yaşadığının hatırlatılması üzerine de bu konunun Türkiye'nin sorunu olmadığını, burada ''kurumlar arası bir sorun olduğunu'' söyledi.

AA

Geri Dön