HABER

Arınç'tan Fransa'ya çağrı

Ankara - TBMM Başkanı Bülent Arınç, Fransa Parlamentosuna, "Siz de bizim gibi arşivlerinizi açın. Geçmişte yönettiğiniz ülkelerde neler yaptığınızı tüm
dünyaya gösterin. Bakalım bizim gibi tüm halklara, dinlere, ırklara barış ve huzur mu vermişsiniz, yoksa başka bir şey mi yapmışsınız" diye seslendi.

TBMM Şeref Holünde, Osmanlı arşivlerinin tutulmaya başlanmasının 160. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen ve Osmanlı arşiv belgelerinin yer aldığı "Gökkubbe Altında Birlikte Yaşamak" sergisi açıldı.

Arınç, serginin açılışında yaptığı konuşmada, bu belgelerin, Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yaşayan gayrimüslim ve diğer azınlıkların özgürlüklerine Osmanlı yönetiminin bakışını gösterdiğini belirtti.

"Bizim tarihimizde değil soykırımlar, katliamlar; o çağda tüm dünyanın görmediği bir özgürlük ve hoşgörü vardır, adalet vardır" diyen Arınç, bu tarihle, belgelerle, özgürlük fermanlarıyla ancak gurur duyulacağını söyledi.

Tüm dünyayı ayağa kaldıran, yalanlar savuran Ermeni diasporasına gösterilecek belgelerin daha ibret verici olduğunu dile getiren Arınç, Osmanlı Ermenilerinin rahat yaşamı için maddi destek verildiği; yaptıkları hatalar nedeniyle özür dilediğinin de sergide görülebileceğini kaydetti.

Arınç, Osmanlıyı savunmaktan, Osmanlı'yı desteklemekten utananlara, çekinenlere de seslenmek istediğini vurgulayarak, dört kıtaya barış, huzur,
adalet ve hoşgörü yayan bir imparatorluğun çocukları olduklarını dile getirdi.

Medeniyetler arası çatışmaları körükleyenlere, bu serginin verilecek en güzel cevap olduğunu belirten Arınç, "BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın başkanlığında İstanbul'da dün yapılan toplantıda, Başbakan ve İspanya Başbakanı Zapatero tarafından tüm dünyaya medeniyetler ittifakı mesajı verildi. İşte bu sergi de medeniyetler başkentinin İstanbul olduğunu ve dünkü çağrının ne kadar derin köklere dayandığını göstermektedir" dedi.

Arınç, geçen hafta Cezayir'e yaptığı resmi ziyarete işaret ederek, Cezayir'de de buna benzer bir sergi gezdiğini; sergide Fransa'nın Cezayir'i işgal
ettiği yıllarda yaptığı katliamların ne derece korkunç olduğunu gördüğünü anlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön