HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Arpa çayı: Faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Arpa, tahıl grubunda olan bir bitki olarak neredeyse pek çok bölgede yetişir. İçerdiği lif, mineraller, B vitamini, çinko, magnezyum ve selenyum ile oldukça faydalıdır.

Arpa çayı: Faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Arpa, tahıl grubunda olan bir bitki olarak neredeyse pek çok bölgede yetişir. İçerdiği lif, mineraller, B vitamini, çinko, magnezyum ve selenyum ile oldukça faydalıdır. Yerleşik hayata geçildiğinden beri toplumların hayatında önemli bir yer edinmiştir. Babiller ve Sümerler dönemlerinde taneleri ölçü birimi olarak kullanılan arpa, günümüzde ekmek, kek, çorba, bira, kahve ve çay yapımında kullanılan bir tahıldır.

Uzak Doğu'da neredeyse suyun yerini alacak kadar çok tüketilen arpa çayı, son zamanlarda ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Arpayı kavurarak çay elde edenler ya da arpa çayını aktarlardan temin edenlerin birçoğunun bu tahıl çayını zayıflamak için içtiğini söyleyebiliriz.

Arpa Çayının Faydaları

iStock-103994698

  • Alkali bir yapıya sahip olan arpa çayı sindirimi rahatlatır.
  • Arpa çayı içeriğindeki selenyum, çinko, B12 gibi vücuda direnç sağlayan bileşenleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
  • Günde en az 2 fincan arpa çayı tüketmek hazımsızlık gibi sorunlarını önler.
  • Arpa çayının bir pamuk yardımıyla sorunlu bölgeye sürülmesi mantar ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Arpa çayı, oksijen taşıyan kan hücrelerinin sayısının artırır. Bu da kanın temizlenmesini ve tüm organlara makul oranda kan gitmesini sağlar.
  • Antioksidan içeriğe sahip olan arpa çayı, hücrelere zarar veren radikallerin elimine edilmesine yardımcı olarak meme ve bağırsak kanserine karşı koruma sağlar.
  • İçerdiği fosfor sayesinde hücre yenilenmesine katkıda bulunur.
  • Arpa çayının kürü soğuduktan sonra temiz cilde bir pamuk ile uygulanması, cildin arınmasını ve gözeneklerin açılmasını sağlar. Bu işlem haftada 2 kez temiz cilde uygulandığında cilt lekelerinde azalma görülür. Tonik etkisi olan arpa çayı ciltteki kiri ve ölü tabakanın temizlenmesine yardımcı olur.
  • Diş etlerinde oluşan bakterileri temizler.

Arpa Çayı Zayıflatır Mı?

Arpa çayı, içeriğinde bulunan lif ve B vitamini sayesinde sindirim problemlerine iyi gelir. Özellikle sindirim sorunu yüzünden sürekli şişkinlik yaşayanlar için alternatif bir çözümdür. Gece terlemelerini önler. Menopoz dönemindeki kadınların sıklıkla yaşadıkları terlemelere iyi gelir. Arpa çayının zayıflama etkisinin belirgin şekilde görülebilmesi için günde en fazla 2 kez olmak kaydıyla düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Bu süreçte özellikle yağ oranı yüksek ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden de kaçınılmalıdır.

Sindirim sorunları sebebiyle sürekli şişkinlik problemi olanlar ve özel dönemlerinde sindirim problemi yaşayan kadınlar, arpa çayını tüketerek rahatlayabilir. Lif kaynağı arpa çayı yardımı ile sağlıklı kilo verebilmek için öncelikle diğer beslenme alışkanlıklarını da gözden geçirmek ve bol su içmek gerekir.

Arpa Çayı Nasıl Hazırlanır?

iStock-597657478 (2)

Marketlerden ya da aktarlardan sallama çay olarak temin edilebilen arpa çayı, sıcak suya atılarak hazırlanabilir. Öte yandan arpa evde kavrularak da çayı elde edilebilir. Peki, arpa nasıl kavrulur? Arpa kavrulduktan sonra çayı nasıl hazırlanır?

1. Tavaya koyulan arpalar renkleri koyu kahverengi olana kadar kavrulur.

2. Kavrulmuş arpalar karabiber öğütücü yardımı ile ince toz haline getirilir. Karabiber öğütücünün mevcut olmaması halinde, arpa havanda dövülerek de aynı işlem gerçekleştirilebilir.

3. 1 litre suyu kaynatılır.

4. Kaynamış suya 3-4 kaşık arpa eklenir.

5. Arpanın kaynar suda 4 dakika demlenmesi beklenir.

6. Demlenen arpalar 15 dakika oda sıcaklığında soğumaya bırakılır ve ardından içime hazır hale gelir.

Arpa Çayının Yan Etkileri

Arpa çayı tüketmenin normal şartlarda sağlığa zararlı bir etkisi yoktur. Ancak tüm bitki çaylarında olduğu gibi arpa çayının da günde en fazla 2 kere içilmesi tavsiye edilir. Öte yandan hamilelik ve emzirme dönemlerinde arpa çayı tüketilmemesi önerilir. Özellikle emzirme evresinde süt eksikliğine yol açabilir. Arpa, glüten içeren bir tahıl olduğu için glüten hassasiyeti olan kişilerin de arpa çayı tüketmesi önerilmez. Özellikle arpa, buğday ve tahıl gibi glüten içeren besinlere karşı alerjisi olan çölyak hastalarının arpa çayını tüketmemesi gerekir. Buna ek olarak arpa çayı içerdiği K vitamini dolayısıyla kanda pıhtılaşmaya yol açabilir. Bu nedenle arpa çayı tüketmeden önce doktora danışılması önerilir.

Youtube


En Çok Aranan Haberler