HABER

Asgari ücrette sondan 8'inciyiz

Asgari ücrette sondan 8'inciyiz

Erzurum -(AA) AB ülkelerinde ortak bir asgari ücret mevzuatı ve ortak bir asgari ücret uygulaması olmadığı, dolasıyla Türkiye'nin AB'ye girişte asgari ücret konusunda herhangi bir mevzuat değişikliğine gitme zorunluluğu bulunmadığı bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden Prof. Dr. Harun Terzi ve araştırma görevlisi Burçin Yılmaz tarafından hazırlanan "Türkiye ve Avrupa Birliği Ülkelerinde asgari ücretin karşılaştırmalı analizi" başlıklı makalede, Türkiye'deki asgari ücret uygulamasının AB'ye girişte engel oluşturmayacağı ifade edildi.

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi'nde yayınlanan makalede, AB üyesi ülkelerden Almanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İsveç, İtalya ve Güney Kıbrıs'ta asgari ücretin toplu sözleşmelerle, diğer 18'inde de ulusal seviyede yasayla tespit edildiğine dikkat çekildi.

AB ülkelerinde asgari ücret konusundaki farklılıkların sadece belirleniş yöntemiyle sınırlı kalmadığı, çeşitli uygulama farklılıklar da olduğu vurgulandı. Asgari ücretin yasayla ulusal olarak belirlendiği 18 AB ülkesinde asgari ücretin kapsamı, uygulanış tipi, tespit ve güncelleştirme metodu gibi unsurlar açısından farklılıklar olduğu ifade edildi

Bu arada 2005 yılı için belirlenen en yüksek asgari ücret, bin 467 Avro ile Lüksemburg'ta. Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere ve İrlanda'da ise asgari ücretin bin Avro'nun üzerinde. Yunanistan, İspanya, Malta, Slovenya ve Portekiz'de asgari ücret 668 ila 437 Avro arasında iken, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Estonya, Slovakya, Letonya ve Litvanya'da ise 235 ila 116 Avro arasında.

Türkiye ise 2005 yılında, 306 Avro olan asgari ücret ile sondan 8. sırada yer aldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön